Наразі відділ кадрів суттєво оновився. Рекрутери помітно відрізняються від колишніх кадровиків. Профільні видання Indeed, Coursera та Clever Staff пояснили, чим займається рекрутер.
Обов’язки рекрутера
Хто такий рекрутер? Рекрутер — це спеціаліст у сфері HR, який займається рекрутингом — пошуком та залученням нових людей на вакансії якоїсь конкретної компанії.
Як роз’яснює сайт про професійне навчання та зростання Coursera, рекрутинг полягає у процесі залучення когось на постійну роботу чи виконання якихось певних завдань чи обов’язків. Рекрутери допомагають знайти претендентів на роботу та кандидатів на затребувані посади у таких галузях, як технології, фінанси, роздрібна торгівля, професійні послуги, освіта, уряд та некомерційні організації.
Процес рекрутингу багатогранний і потребує проходження низки послідовних стадій та дій, перш ніж претендент може бути найнятий на роботу. Сайт для автоматизації рекрутингу Clever Staff вказує, що зазвичай до посадових обов’язків рекрутера входить виконання таких завдань:
- Розробка стратегії. Виходячи з цілей керівництва або замовника, рекрутер розробляє план пошуку та портрет ідеального кандидата.
- Створення картки пошуку. Моніторинг джерел, підготовка пропозиції та розміщення вакансії.
- Аналіз масиву резюме та визначення кола кандидатів.
- Первинна телефонна співбесіда.
- Основна співбесіда. Співбесіда з претендентами, оцінка професійних та особистих якостей, тестування, яке часто проводиться офлайн.
- Узгодження кандидатів із замовником або керівником, вибір пріоритетних та другорядних.
- Умови переговорів. Рекрутер готує пропозицію щодо роботи для пріоритетного кандидата, який пройшов співбесіду на посаду. Якщо консенсусу не можна досягти, рекрутер переходить до другорядних кандидатів.
Часто на останньому етапі (прийом на роботу) рекрутери поступаються місцем HR-менеджерам. У такому випадку вони передають їм всю необхідну інформацію, а іноді й готують кандидатів до підсумкової співбесіди.
- Комунікація. Правильні навички спілкування з кандидатами – запорука закритих вакансій.
- Активне слухання. Рекрутери повинні вислуховувати кандидатів, не перебивати, а тільки ставити різні питання, що наводять.
- Упевненість. Оскільки рекрутери часто перші, з ким знайомиться кандидат у компанії, вони справляють перше враження про компанію.
- Тайм-менеджмент. Без грамотного планування рекрутери втопляться в потоці завдань і не зможуть виконати свою роботу.
- Терпіння. Рекрутинг — копітка справа і може тривати багато часу.
- Маркетинг. Рекрутери використовують маркетингові хитрощі для просування вакансії на ринку вакансій.
- Продажі. Рекрутери часто позиціонуються як продавці, оскільки продають хорошу вакансію або кандидата.
- Технічні здібності. Інтернет – основа сучасного рекрутингу, без хорошого володіння IT рекрутер навряд чи стане успішним.
- Критичне мислення. Навичка використовується для виділення дійсно важливих запитів компанії та оцінки кандидатів.
- Побудова відносин. Рекрутери повинні поєднати здобувача та роботодавця, щоб їх очікування від співпраці збіглися.
Наявність усіх перерахованих вище soft-skills допоможе рекрутеру працювати краще. Також від нього вимагаються і глибокі пізнання в галузі HR, такі як оцінка кандидатів на відповідність, правила ведення інтерв’ю і т. д. Існує два типи рекрутерів
Рекрутери можуть бути штатною одиницею в якийсь компанії. Зазвичай вони працюють у відділі кадрів чи HR-департаменті та обслуговують лише свого роботодавця. Також рекрутери можуть працювати у спеціалізованих рекрутингових компаніях.
Внутрішні рекрутери (інхаус-рекрутери) орієнтуються виключно на інтереси свого роботодавця і намагаються знайти найбільш відповідного кандидата. На відміну від більш нейтральних зовнішніх рекрутерів, які намагаються догодити одночасно і претенденту, і роботодавцю, інхаус-рекрутери відстоюватимуть інтереси компанії, в якій працюють. для іншої компанії на її замовлення. Ці організації зосереджені виключно на пошуку кандидатів, розробці баз даних кандидатів та зіставленні цих кандидатів з доступними позиціями у компаніях-клієнтах. Рекрутингові агенції зазвичай працюють з багатьма клієнтами одночасно і можуть спеціалізуватися на певних областях.
Особлива галузь рекрутингу – армійський рекрутинг. Фактично в такому разі рекрутер виступає вербувальником для бажаючих вступити до лав збройних сил своєї держави. При цьому процес армійського рекрутингу суттєво відрізняється від примусового призову державою: рекрутери набирають тільки добровольців. Як пояснює про рекрутинг Smart Recruiters, різниця між рекрутером та HR-менеджером (менеджер з персоналу) полягає в тому, що остаточне рішення про найм нового співробітника приймають саме менеджери. Ключове завдання рекрутера — створити досить великий пул із кандидатів, серед яких можна відібрати найкращих для заповнення вакансій.
Простими словами, рекрутери відбирають найкращі варіанти з величезної кількості претендентів і пропонують їх на розгляд HR-менеджерам, а вони вже обирають найкращих із найкращих.
У чому різниця між ресечером та рекрутером? Ресечер займається виключно пошуком необхідних кваліфікації кандидатів, наприклад, на сайтах про працевлаштування. При цьому він часто може навіть не контактувати з претендентами, а якщо контакт і є, то він обмежується лише первинним підігрівом інтересу до вакансії. Рекрутер зобов’язаний спілкуватися з кандидатами, підводити їх до процесу працевлаштування в конкретній компанії.
Рекрутер — важлива професія в HR. Вони займаються підбором кандидатів серед величезної кількості претендентів на вакансії. Завдяки рекрутерам компанії одержують найкращих фахівців, а кандидати — найкращі пропозиції.