Як правильно складати план на рік, щоб не закинути його на наступний місяць

Щоб досягати цілей у оптимальному темпі, крім щорічної карти бажань необхідно складати план на рік. Як правильно це зробити, щоб мотивація дотримуватися пунктів списку нікуди не зникла? Рекомендації дали бізнес-тренер та експерт з особистої ефективності Браян Моран та Майкл Леннінгтон.

Виберіть потрібний час

Не потрібно складати план на рік 31 грудня. Ви не зможете приділити цьому достатньо уваги, а також зосередитись у святковій метушні. Робити це на початку року теж не потрібно: ми надто оптимістично налаштовані, щоб тверезо оцінити реальність цілей і термінів. Оптимальний час – листопад попереднього року або початок лютого поточного. Робіть це у вільний від роботи день, ранок чи після відпочинку.

Ставте особисті цілі

Вибирайте не чужі, а особисті цілі, не піддавайтеся впливу ззовні. Якщо ваша половинка мріє про новенькому “Феррарі”, а ви – про проходження техогляду власної “Кіа”, не завищуйте планку. Порадьте коханій людині включити бажання у свій особистий план.

Якщо подобається спорт і прохолода ранкового повітря, то фотографії колишнього з медалями на грудях не повинні стати приводом для участі у змаганнях із бігу. Бігайте на втіху, а не для того, щоб втерти йому ніс.

Не плутайте ціль і мрію

Якщо мрієте стати стилістом, це ще не мета і не пункт плану на рік. Мета повинна бути конкретною, вимірною, досяжною, актуальною та обмеженою у часі, як свідчить технологія Smart. Перевірте та переформулюйте її. Якщо готові залишити поточне місце роботи і з головою пірнути в навчання, то мрія трансформується в ціль, наприклад, стати стилістом із десятьма постійними клієнтами в Астані до кінця грудня поточного року.

Дівчина несе в руках вішалки з одягом

Не намагайтеся осягнути неосяжне

Неможливо вивчити англійську за рік з нульового рівня до Proficiency. Якщо поставите собі нереальну мету, впадете в прокрастинацію і закинете план. Щоб цього не сталося, розбийте велику мету на маленькі та досяжні. Спочатку отримайте сертифікат початкового рівня знань до найближчого грудня і рухайтеся далі, щорічно підвищуючи знання на один рівень. Синхронізуйте їх, щоб регулярно займатися кожним із важливих пунктів. Щоб влізти в новорічну сукню на два розміри менше та піти на вечірку до клубу знайомств з іноземцями, потрібно щодня качати прес та вивчати англійську мову. Це забезпечить вам звання «Зірка вечірки».

Використовуйте тригер для перегляду плану

Щоб слідувати плану, його потрібно регулярно переглядати. Як не забувати про такий необхідний аспект? Придумайте тригер. Наприклад, переглядайте план за ранковою кавою або вечірнім чаєм. Це дозволить співвіднести завдання дня та підбити його підсумки. Таке співвідношення зробить корисну звичку автоматичною.

Чоловік п'є каву, працюючи на ноутбуці

Відмовтеся від річного мислення

Браян Моран та Майкл Леннінгтон, автори книги «12 тижнів на рік», вважають, що річний план руйнує ілюзія того, що грудень ще дуже далеко. Ми нерідко відстаємо від плану вже до кінця січня, але не надто хвилюємось. Але до кінця року період відставання стає колосальним. Працюйте над планом щодня, не відставайте та вкладайте в кожен пункт максимум зусиль.

Не тримайте план у голові

Річний план стає досяжним, якщо він записаний на папері. Навіть якщо ви сто років не тримали в руках ручку, внесіть план не до комп’ютера чи смартфона, а запишіть у щоденник чи блокнот. При цьому спрацюють відразу три види запам’ятовування:

  • Кінестетичне (від руху ручки в руках).
  • Візуальне (від вивчення записів).
  • Аудіальне ( від прочитування вголос).

Підприємець Роберт Кійосакі вважає, що всі цілі, не записані на папері, — побажання. Хто ми такі, щоб сперечатися з гуру?

Жінка пише список у блокнот

Відслідковуйте успіхи

Ніякий план не спрацює, якщо не вкладатимете в нього емоції. Обов’язково хвалите та заохочуйте себе за проміжні підсумки. Продумайте відповідну мотивацію на підставі того, що вас найбільше надихає. За 100 вивчених англійських слів відвідайте аюрведичний масаж або купіть нову сукню. Такі міні-плюшки прикрасять шлях до успіху.

Не намагайтеся зробити все ідеально

Перфекціонізм не менш шкідливий, ніж пофігізм. Не намагайтеся зробити все ідеально, а сприймайте невдачі як новий досвід, який наближає вас до успіху. Якщо згадати про те, скільки перешкод на шляху до мети було у Стіва Джобса, то стає зрозуміло, що річний план від них глобально не постраждає. Завдяки плануванню справ на рік щоденні плани будуть створені не з повітря, а спрямовані на досягнення серйозних цілей. Використовуйте правила коректного формулювання, тоді наступної новорічної ночі буде чим пишатися.