Господарське мило: як використовується в побуті та в чому його чудодійна сила
Господарське мило — натуральний миючий засіб. Його використовують у різних побутових цілях. Які властивості має господарське мило, пояснили інтернет-видання з домоводства Cleanipedia та The Spruce.
Миючі властивості господарського мила
Господарське мило винайдено два століття тому. Який склад господарського мила? Продукт виготовлений з натуральних рослинних та тваринних жирів. У милі підвищений вміст кислот та лугів.
Господарське мило — універсальний засіб для прання та видалення плям. Його можна використовувати для білого, кольорового та чорного матеріалу при ручному та машинному пранні. Довідник по домоводству Cleanipedia рекомендує прати господарським милом делікатні тканини з натуральної вовни та шовку.
Журнал з домоводства The Spruce пише, що господарське мило підходить для виведення з тканин плям від їжі, напоїв та олії. Засіб відмінно змиває жир та забруднення з посуду. Дешеве, але ефективне мило економить сімейний бюджет.
Косметичне застосування господарського мила
При правильному використанні господарське мило може бути натуральним косметичним засобом. Воно підходить для миття жирного волосся, робить його менш ламким і позбавляє лупи. Але після господарського мила слід обполоснути волосся водою з лимонним соком або оцтом. Щоб волосся і шкіра голови при миття господарським милом не пересихали, їх змащують живильним бальзамом.
Чи можна мити тіло господарським милом? Так можна. Господарське мило забезпечує глибоке очищення шкіри у лазні, якщо паритися з віником, замоченим у мильному розчині. Автор книги «Господарське мило, парафін та дьоготь. Чудо-цілителі» Віктор Зайцев радить застосовувати господарське мило для очищення шкіри обличчя від жиру, ороговілих частинок, макіяжу. Після вмивання обличчя змащують зволожуючим кремом. Для тіла використовують дитячий крем чи спеціальний бальзам.
Антибактеріальні властивості господарського мила
Як роблять господарське мило? Для виготовлення господарського мила переплавляють жири тваринного або рослинного походження, змішуючи їх із лугами та водою, щоб отримати мило з кислотністю 65%, 70% та 72%. Для отримання мила 70-72% в мильний клей додають сіль та каустичну соду. Процес миловаріння проходить наступні стадії: варіння мильного клею, виправлення мильного клею, висолення, лощення, формування мила. Завдяки натуральному складу господарське мило має антибактеріальні та антисептичні властивості. З його допомогою можна зупинити вірусну інфекцію і нежить, що починається, ретельно промив носові пазухи. Мило рятує шкіру від акне, екземи, псоріазу, допомагає в лікуванні інфекційних уражень зовнішніх статевих органів, молочниці, стоматиту, грибка на ногах.
Усі зубні щітки, інструменти для манікюру, гребінця та мочалки варто періодично промивати господарським милом. Це допомагає очистити засоби гігієни від бактерій і грибків. >Завдяки високому вмісту жирів господарське мило сприяє загоєнню ран, укусів комах, подряпин, забитих місць, наривів, побутових опіків. Теплі ванни з господарським милом корисні при відкритих ранах навколо нігтів, хворобливих задирках, панариції (гнійному запаленні шкіри пальців рук). Ноги ширяють у гарячій воді з милом, щоб позбутися мозолів, натоптишів, тріщин на п’ятах.
Чутливі ділянки шкіри після депіляції рекомендують один раз помити господарським милом. При отриманні сонячних опіків уражені місця змащують милом та підсушують. Це знімає жар та запалення шкіри. Мильний компрес знімає свербіж після комариного укусу. Господарське мило дезінфікує, зменшує набряклість та запалення уражених ділянок.
Чистячі властивості господарського мила
На господарському милі завжди є цифри – 65, 70 або 72. Вони позначають відсоток вмісту жирних кислот. Що означає 72% на господарському милі? Напис 72% означає, що жирні кислоти займають у бруску 70,5 – 72%. Для отримання такого мила процедуру висолювання проводять до 3 разів, доводячи його майже до білого кольору. Лужний склад засобу підходить для очищення пластикових, керамічних, кам’яних, металевих поверхонь від бруду, жиру, плям. При цьому мильний розчин не ушкоджує поверхню, не змінює його структуру та колір. За допомогою розведеного у воді господарського мила промивають автозапчастини.
Інсектицидна дія господарського мила
Господарське мило допомагає власникам садово-городніх ділянок з комахами-шкідниками з тонким хітиновим покривом (попелицею, павутинним кліщем, гусеницями, борошнистим червцем). В’язкий мильний розчин робить опіки на їх тільці, закупорює дихальця та комахи гинуть. Добре допомагає господарське мило у боротьбі з грибковими захворюваннями рослин, наприклад сірою гниллю. Мильним розчином знезаражують насіння перед посівом.
На дачі господарське мило використовують як прилипатель або закріплювач при обприскуванні рослин натуральними інсектицидами: відваром і настоєм лушпиння цибулі, часнику, лимонної цедри, пекучого перцю та інших природних інгредієнтів.
Натуральне господарське мило має кислотність pH 11–12 і має різку лужну реакцію. Такі властивості дозволяють застосовувати його для нейтралізації закисленого ґрунту.
Застосування господарського мила в побуті замінює дорогі миючі та миючі засоби. Натуральний склад мила дозволяє застосовувати його в народній медицині та в садово-городній справі. Перевага мила в тому, що вона не залишає запаху та слідів на одязі та поверхнях, знезаражує, не викликає алергії.