Як прибрати клей з одягу: 8 способів, що працюють.
Забруднений клеєм одяг можна почистити в домашніх умовах. Спосіб видалення плям залежить від типу клею та виду тканини. Як це краще зробити, пояснила експерт із домоводства Мері Марлоу Леверетт.
Клей ПВА
Найбільш поширеним у побуті вважається клей ПВА, яким склеюють папір, картон, дерево та тканини, додають у будівельні суміші. Така клейова пляма легко розмокає, тому з одягу її прибирають теплою водою.
Перед очищенням обов’язково виверніть річ навиворіт і замочіть клейову пляму в теплій воді на 15 хвилин. Потім потріть руками, намильте милом і почистіть щіткою. Випрати одяг у потрібному режимі.
Як прибрати засохлий клей з одягу? Якщо клей сильно засох і ввібрався у волокна, замочіть річ у пральному порошку на 2–3 години. Потім потріть місце забруднення та повторіть прання.
Суперклей
Універсальний надміцний клей діє миттєво. Одна його крапля може зіпсувати найдорожчу річ.
Як прибрати суперклей з одягу? Відразу після попадання на тканину промокніть клей серветкою. Потім підкладіть під клейову пляму пластикову або дерев’яну дошку. Кінцем ножа обережно зіскребіть залишки клею і протріть тампоном, змоченим у уайт-спірит, бензин або ацетон. Помийте річ із порошком. Вовняну і ворсисту тканину очищайте розчином лимонної кислоти (20 г кислоти на 100 мл води). Нанесіть засіб на пляму від клею та залиште на 2 години. Випрати річ з милом або порошком.
Силіконовий клей
Силіконовий клей з каучуковою основою використовують у побутових цілях та на виробництві. Експерт із ведення домашнього господарства Мері Марлоу Леверетт попереджає, що вологий силіконовий клей, який потрапив на одяг, чіпати не можна. Це спричинить його глибоке проникнення в волокна.
Якщо клей потрапив на одяг, розтягніть тканину на рівній поверхні. Коли речовина застигає, поверхні утворюється плівка. Видаліть її механічним способом і випрати одяг порошком.
Щоб вивести засохлі плями, скористайтеся 9% оцтом, ацетоном або димексидом. Змочіть рідиною ватний тампон і промокніть пляму. Залишіть на 30 хвилин, потім намильте одяг господарським милом і випрати.
Термоклей
При попаданні на тканину гарячий клей відразу просочує волокна. Проект WikiHow рекомендує дати йому застигнути, щоб не обпектися. Помістіть забруднену клеєм річ у морозильну камеру на 2 години. Замерзлий клей почне відокремлюватися від тканини, і його можна зіскребти ножем. Але такий метод підходить тільки для щільних тканин без ворсу, що стирчить.
Ділікатніші тканини очищайте гарячим способом. Як прибрати клей з одягу праскою? Нагрійте праску до 200°С. Накрийте місце забруднення шматком бавовняної тканини і пропрасуйте гарячою праскою. Зніміть тканину, що ввібрала в себе клей. За потреби повторіть процедуру 2-3 рази до очищення тканини.
Силікатний клей (рідке скло)
Силикатний клей має водну основу, тому він ідеально підходить для склеювання паперу та картону. Але при попаданні на одяг згодом речовина жовтіє, і на речі з’являються негарні плями.
Водна основа дозволяє розм’якшити забруднення від силікатного клею. Щоб видалити клей, замочіть одяг у теплому мильному розчині на 3–4 години. Потім намильте плями господарським милом і потріть їх щіткою. Коли сліди від клею зникнуть, випрайте річ.
Якщо плями сильно засохли, змастіть їх кашкою з соди (1 ст. л. соди на 1 ч. л. води). Залишіть на 1 годину, поки пляма розчиниться. Потім змийте теплою мильною водою і випрати одяг.
Сосновий клей
У соснового клею тверда основа. Перед застосуванням розігрівають до рідкого стану. Коли краплі розігрітого клею потрапляють на одяг, вивести його досить складно.
Якщо соснова смола встигла засохнути, приберіть його праскою. Для цього виверніть одяг навпроти, підкладіть під пляму дерев’яну дощечку, знизу і зверху покладіть папір. Проведіть гарячою праскою, і смола вбереться в папір. За необхідності замініть папір і повторіть процес.
На синтетичній тканині сосновий клей розчиняйте скипидаром, змішаним з водою та господарським милом (1:2:0,5). Нанесіть розчин на пляму на 20 хвилин, а потім випрати одяг.
Клей для стразів
Речі зі стразами виглядають стильно і не виходять з моди. Але вони відпадають після прання, на одязі залишаються засохлі сліди клею.
Як прибрати клей від стразів з одягу? Щоб видалити клей від стразів із щільної тканини, замочіть річ у гарячій воді на 2–3 години. Попередньо намильте забруднення господарським милом та посипте товстим шаром соди. Потім зніміть шматочки клею твердою щіткою. Помийте річ у звичайному режимі.
На делікатних тканинах застосуйте нашатирний компрес. Для цього змочіть ватяний диск нашатирним спиртом і прикладіть його до забруднення. Накрийте зверху харчовою плівкою чи пакетом, залиште на 30 хвилин. Зніміть клей, що відшарувався, і випрайте річ.
Клей від наклейок та етикеток
Наклейки різного виду можуть залишити сліди будь-якої тканини. Але особливо страждає одяг із вовни та синтетичних матеріалів.
Забруднене місце прогрійте феном або пароочисником (5–10 хвилин). Зніміть розм’якшені шматки клею пластиковим стеком. Можна прибрати забруднення праскою. Для цього накрийте місце, де була наклейка, аркушом чистого паперу. Тримайте гарячу підошву праски на місці забруднення не менше 10 секунд, щоб клей увібрався в папір.
Тонкі синтетичні тканини, які можуть постраждати від гарячої пари, обробіть ацетоном. Намочіть пляму та протріть ватним тампоном. Залишки клею перетворяться на катишки і легко знімуться з тканини.
Перед чищенням одягу від клею вивчіть етикетку для догляду. Енциклопедія з домоводства Cleanipedia пише, що делікатна тканина, така як кашемір чи шовк, може постраждати під час спроби очистити її від клею. У такому разі краще здати одяг у хімчистку.
Попадання клею на одяг ще не означає, що його потрібно викинути. Важливо знати властивості клеючої речовини, щоб прибрати його з мінімальною шкодою для тканини. Перелічені способи допомагають ефективно провести чищення одягу від клею будь-якого типу.