Егоїзм у відносинах: ознаки, причини та способи боротьби

Здоровий егоїзм корисний, тому що він дозволяє уникати токсичних особистостей та стресів, піклуватися про власний добробут та ділитися позитивом з іншими людьми. Але якщо партнер занадто егоїстичний? Рекомендації, як боротися з егоїзмом, дає спікер Вільям Юрі, психолог Деніел Гоулман, автори книги про гармонію у відносинах Емі Бенкс та Лі Хіршман.

Суть егоїзму та його прояви у відносинах

Що таке егоїзм у відносинах? Невміння адекватно оцінити себе і прагнення отримати вигоду з відносин з іншими людьми, спроби поставити свої інтереси вище за інтереси партнера називають егоїзмом. Це життєве переконання, яке негативно позначається на особистому житті, відштовхує людей або змушує їх страждати.

У психології причиною егоїзму вважають прояви хибного Его. Це психічна оболонка душі, частина розуму чи компонент психіки, який закладено генетичному чи сформований вихованням. Взяти егоїзм під контроль можна лише з допомогою усвідомленості. Егоїстична людина забуває себе справжнього і надягає маску бога, проживаючи не своє, а чуже життя. Він мріє про багатство, славу та ідеального партнера, не відповідаючи жодним критеріям для отримання всіх цих благ.

Чому з’являється егоїзм у стосунках? Це відбувається, коли людина не любить себе і не здатна спиратися на власний внутрішній стрижень. Він намагається перетягнути ковдру на себе, не враховуючи інтереси партнера, і закриває внутрішню порожнечу чужим часом, увагою, ресурсами та любов’ю.

У егоїстичних людей корисливі мотиви стоять на першому місці в системі цінностей. Їх цікавлять власні матеріальні блага та фізичні потреби, а духовні цінності та гармонійні міжособистісні відносини значення не мають. Егоїст легко пожертвує ними заради себе, він ненаситний, завжди незадоволений життям, нескроменний і бажає мати більше, ніж інші люди.

Егоїст вважає, що якщо щось не потрібне йому, інші теж обійдуться. Не мають рації ті, хто вважає, що з егоїстом можна жити без шкоди для себе. Емі Бенкс та Лі Хіршман, автори книги «На одній хвилі. Нейробіологія гармонійних відносин», кажуть, неможливо звести невидиму стіну в парі. Доведеться відчувати всі «принади» такого союзу.

Дівчина робить забороняючий жест рукою

Егоїстичний партнер зациклений на власній персони і не готовий витрачати час на інших людей. Він надто самовпевнений і виявляє перевагу, не цікавлячись позицією та думкою іншого члена союзу. Така особистість легко йде на конфлікти, не бажаючи визнати свою помилку, неправоту чи незнання суті питання. Він із задоволенням прикрасить здобутки та замовчить про провали.

Якщо людина — егоїст, у відносинах він:

  1. Виявляє більший інтерес до кар’єрних здобутків партнера і до того, як це може нагоді в його житті, ніж до особистості коханого.
  2. Висуває довгий перелік правил і критеріїв, яким слід відповідати, щоб бути разом, а сам не прагне їх дотримуватися.
  3. Встановлює гіперконтроль, коли його втрата поводиться неадекватно.
  4. Демонструє пріоритетне ставлення до своїх інтересів та благополуччя, тоді як цілі та інтереси партнера не важливі.
  5. Не виявляє щирої радості від успіхів партнера, виявляє ревнощі і заздрість до них.
  6. Показує відсутність інтересу до життя того, з ким полягає у відносинах, не бажає говорити про неї.
  7. Не вміє слухати інших, перебиває, бажаючи висловитися першим.
  8. Переважно відповідає «ні» на будь-які прохання.

Психолог і автор книги «Емоційний інтелект» Деніел Гоулман вважає, що емоції необхідно узгоджувати з мисленням, а регулярні конфлікти, які вступають егоїсти, стають ознакою слабо розвиненого емоційного інтелекту. Такі люди рідко успішні в кар’єрі, не мають успіху у спорті та творчості. У результаті вони стають токсичними невдахами.

Сумний чоловік в окулярах стоїть біля стіни

Якщо зрозуміли, що партнер — егоїст, необхідно щиро поговорити з ним про це, заявити, що ранить і чого потребуєте. Не можна опускатися до рівня. Не варто виявляти агресію, це марна витрата сил та енергії. Продемонструйте, що світ не обертається навколо його персони і доведеться врахувати почуття партнера. Щоб перевиховати егоїста, зробіть такі кроки:

  1. Скоротіть кількість уваги до нього і не виправдовуйте його поведінку.
  2. Не намагайтеся обговорити теми, які є важливими для партнера. Ставте свої інтереси на перше місце.
  3. Не надавайте послуги, не догоджайте. Жінкам рекомендується демонструвати слабкість, безпорадність, чоловікам слід проявити стійкість і виключити маніпуляції та шантаж, навчитися м’яко відмовляти.

Розумний егоїст зрозуміє, що його розкрили, і постарається знайти до партнера підхід, стримуючи свої амбіції. Для того, щоб впоратися з власним егоїзмом, робіть так:

  1. З’ясуйте причину такої поведінки (надлишок або брак батьківського кохання в дитинстві, психологічні травми раннього етапу життя, бажання захистити себе).
  2. < li>Визнайте наявність серйозної проблеми в собі без засудження та спроб це виправдати.

  3. Контролюйте свій егоїзм, приділяйте більше уваги партнерові.
  4. Вчіться щиро любити. Рідше кажіть «Я», цікавтеся життям партнера.

Вільям Юрі, один із провідних світових експертів з переговорів та посередництва та автор книги «Домовись із собою та іншими гідними опонентами» рекомендує поважати партнера, а не намагатися виграти у нього. Обсмикуйте себе щоразу, коли егоїстичність штовхає на конфронтацію замість діалогу. Розвиток емпатії допомагає нейтралізувати злоякісний егоїзм.

Дівчина обіймає хлопцяЕгоїзм заважає адекватно оцінювати відносини, такий партнер нездатний зберегти і зміцнити їх, а також ризикує прожити безрадісне та безуспішне життя, оскільки живе в ілюзіях. Щоб змінити це, потрібно визнати проблему і вирішити її, довго і наполегливо працюючи над собою та стосунками.