Білизняні воші: чим небезпечні дрібні шкідники і як їх позбутися
Біллі воші переносять збудників хвороб. Їхні укуси несуть загрозу здоров’ю людини. Як знищити воші, пояснили фахівці клініки Мейо.
Що потрібно знати про воли для білизни
Білизна (платтяна, постільна) воша — маленька комаха, яка живе на тканині і харчується людською кров’ю. Як виглядають білизняні воші? Вони мають овальне витягнуте тіло (розмір 3-5 мм) з трьома парами лапок. Панцир сіро-жовтий і напівпрозорий, крізь нього видно нутрощі. У платтяної воші є вусики, які допомагають комахі знайти джерело їжі. Ротовий апарат дозволяє прокушувати шкіру та харчуватися кров’ю людини.
Американський інформаційний веб-сайт у галузі охорони здоров’я MedicineNet пише, що доросла воша при розгляді через збільшувальне скло виглядає як мініатюрний краб, тому їх і називають «краби». Білизняні воші проходять 3 стадії розвитку: яйце (гнида) – німфа – доросла особина. Розмножуються паразити лише за температури вище +30 °C. Повний життєвий цикл – 30-35 днів. Самка в період розмноження відкладає 3-5 яєць на день, прикріплюючи їх до ворсинок тканини. Крихітні гниди мають овальну форму, біле або жовте забарвлення.
Звідки беруться воли для білизни? Зараження білизняними вошами відбувається через одяг, білизну та інші види тканин, у яких розмножуються комахи. Шкідники селяться у натуральних тканинах із сильним запахом поту та інших біологічних виділень людини. Тому джерелом поширення паразитів можуть стати люди, котрі живуть в антисанітарних умовах. Хоча цей вид вошей не живе на тілі та волоссі людини, передача гнід та дорослих вошей може відбутися через особистий контакт. Відразу помітити їх напівпрозорі тільця можна лише на речах із темної тканини.
Позбутися постільних вошей досить складно. Вони добре плавають і можуть дві доби жити у воді, легко переносять різкі перепади температури, можуть кілька днів жити на відкритому повітрі та тиждень без їжі. images/1120/54893d5ff88ae26d.jpeg”>
Чим небезпечні воли для білизни та заходи профілактики
Паразити не пристосовані до того, щоб жити на тілі людини. Періодично вони переповзають на шкіру, роблять укус і знову ховаються у складки одягу або постільної білизни. Домашні тварини цих комах не цікавлять.
Напад на людину займає лише 2–4 хвилини. Укус воші практично не відчувається, оскільки в слині паразита міститься знеболюючий фермент, що перешкоджає швидкій згортання крові. Дискомфорт та неприємні відчуття з’являються трохи пізніше.
Місце укусу постільної воші можна виявити по яскраво-червоній точці і припухлій рожевій плямі навколо неї. Припухлість має чіткі межі та сильно свербить. З’являються такі укуси тих частинах тіла, які стикаються зі швами на одязі (шия, поперек, область пахв, пахові складки). Після їх загоєння часто залишаються рубці та ущільнення на шкірі.
Якщо проблему не вирішити відразу, може розвинутись навіть зараження крові. Крім захворювань шкіри, ці комахи переносять інфекції, у тому числі смертельно небезпечні — висипний і зворотний тиф.
З метою профілактики зараження білизною вошами дотримуйтесь таких правил:
- Уникайте контакту з людьми, які живуть в антисанітарних умовах.
- Не приміряйте і не купуйте одяг на стихійних ринках.
- Не користуйтесь чужими речами та не позичати предмети свого гардеробу.
- Стирайте білизну після поїздок і ночівлі в готелях та кемпінгах.
- Гладьте праскою або відпарювачем одяг та постільна білизна.
- Приймайте регулярно гарячий душ або ванну.< /li>
Якщо з’явилися підозри, огляньте постільну білизну, матрац та повсякденний одяг на наявність вошей для білизни. Проект WikiHow пише, що платтяні воші зазвичай поширюються внаслідок особистої антисанітарії. Регулярна зміна брудного або забрудненого одягу, прийом душу допомагають позбавитися паразитів і не допускають їх повторної появи.
Якими способами позбутися паразитів
Як позбутися білизняних вошей? Щоб знищити паразитів, обробіть речі при високих чи негативних температурах, організуйте генеральне прибирання у приміщенні, застосуйте інсектициди чи народні засоби (гас, відвари пижми, молоча, чемериці).
Обробка при високих і низьких температурах
Інтернет-портал американської клініки Мейо рекомендує заражений одягом і постільна білизна прати в гарячій мильній воді і сушити в машині з використанням гарячого циклу (50– 60 °С).
Світлі бавовняні тканини прокип’ятіть з додаванням хлору. Після прання сушіть та провітрюйте речі на відкритому повітрі 4–5 днів. Потім пропрасуйте їх гарячою праскою або відпарте парогенератором.
Речі, які не можна прати при високих температурах, заморозьте на 3 доби. При температурі нижче 20 °С воші перестають розмножуватися, впадають в анабіоз і гинуть.
Генеральне прибирання та дезінфекція
При виявленні вошей для білизни і гнид замініть постільну білизну і одяг, проведіть банний день для всіх членів сім’ї. Організуйте у приміщенні генеральне прибирання з миттям усіх поверхонь дезінфікуючими засобами.
Використовуйте інсектицидні препарати для обробки важкодоступних місць у м’яких меблях, на підлозі та в шафах. Після розпилення препаратів залиште приміщення на кілька годин. Потім проведіть ретельне провітрювання.
Народні засоби
Замочіть заражені речі в гасово-мильному розчині. Для приготування гас і терте господарське мило додайте в гарячу воду в однаковому співвідношенні. Постільну і білизну зануріть у розчин на 30–40 хвилин.
Згубним для вошей та гнід вважається відвар пижми, чемериці, молоча. У гарячому відварі замочіть одяг та постільну білизну на 2 години. Після замочування випрати речі з порошком, повісьте на сонце на тиждень і обов’язково пропрасуйте.
Поява вошей білизни відбувається не тільки в антисанітарних умовах. Вони дуже живучі і швидко знаходять собі місце існування. Позбутися їх можна, застосовуючи комплексні методи (прибирання в будинку, дезінфекція постільних речей та одягу, особиста гігієна).