Блохи в будинку: звідки беруться, які види бувають і як їх позбутися
Блохи можуть оселитися в будинку і зробити життя нестерпним. Як їх позбутися? Поради дала авторка тематичних публікацій Ліза Джойнер.
Види бліх і як вони проникають у будинок
Блохи — дрібні комахи, що мешкають у природному середовищі. За даними інтернет-порталу Pest World, у світі налічується близько 2 тис. видів бліх. Найнебезпечніші для людини та тварин звичайні блохи (Pulicidae). Вони переслідують усіх теплокровних тварин та людину, бо харчуються кров’ю. У сімействі Pulicidae налічується 190 видів та підвидів бліх.
Блоха людини, котяча та собача, а також блохи гризунів можуть стати рознощиками інфекційних захворювань. Журнал Fantastic Pest Control пише, що блохи в будинку — переносники таких небезпечних інфекцій, як висипний тиф, туляремія, бубонна чума та хвороба подряпин котячих. Блохи переносять різні види стрічкових хробаків між тваринами. Тому з ними треба боротися до повного знищення.
Звідки блохи в домі? Комахи «мандрують» на шерсті тварин, одязі та взутті людини. Потрапивши до приміщення, вони стрибають і ховаються у щілини. Вони легко пробираються через вентиляцію, щілини, отвори до житлового приміщення у пошуках теплокровного господаря. Дрібні безкрилі ектопаразити вміють стрибати до 25 см заввишки і до 35 см завдовжки. Тому потрапити до приватного будинку або до квартири вони можуть навіть через відчинене вікно або двері. звичайною:
- довжина безкрилого тільця — від 1 до 5 мм;
- тіло приплюснуте з боків, покрите щетинками, шпорами та шипами;
- забарвлення від рудуватого до чорного;
- ротовий апарат колюче-сисного типу;
- добре розвинені три пари ніг з кігтиками.
Розвиваються комахи за циклом: яйце – Личинка – лялечка – Імаго (доросла особина). Самка відкладає яйця щодня від кількох штук до кількох десятків. Інкубаційний період перетворення яйця на личинку залежить від умов навколишнього середовища та триває від 2 до 14 днів. Стадія личинки та лялечки може тривати від 7 днів до кількох місяців. За сприятливих умов живі блохи з’являються через 2 тижні. Вибравшись із лялечки, блоха одразу готова до пошуків джерела живлення.
Де живуть блохи? Звичайних бліх класифікують за місцем існування на земляних, постільних і мешкають у піску. На подвір’ї та в дикій природі земляні та піщані блохи живуть у високій траві, піску, сараях та у смітті — місцях, де вони можуть знайти тінь та вологість. Часто місцем розселення бліх стають підвали, через що їх називають підвальними.
Усі три види бліх можуть опинитися в оселі людини. Личинкам бліх подобаються курні та вузькі місця. Лялечки бліх зустрічаються на підлозі та між ворсинками килима, що значно ускладнює виведення цих кровососних із дому. Дорослі особини знаходять собі господаря та паразитують на його тілі, харчуючись кров’ю.
Як позбутися бліх у будинку
Як позбутися бліх у приватному будинку? Знищуйте бліх у приватному будинку та квартирі за допомогою перевірених народних засобів: харчової соди або солі, настою лимона та цитрусових кірок, відвару ароматних трав та аромамасел, гарячої мильної води, пивних дріжджів із часником.
Харчова сода або сіль
Що робити, якщо земляні блохи в будинку? Земляні блохи можуть засісти у ворсовому килимі надовго. Спеціаліст з побутових питань, письменниця Ліза Джойнер пропонує посипати харчовою содою або сіллю килими та доріжки. Потім почистіть їх щіткою і ретельно пропилісосьте.
Сода та сіль діють як зневоднюючі препарати. Вони завдають удару по ніжному тільцю бліх. Регулярне чищення килима пилососом сприяє зниженню популяції. Особливу увагу варто привернути до себе систематичне прибирання лежанки свійських тварин. Саме вона може стати джерелом поширення комах по всьому будинку.
Настій лимона
Від чого вмирають блохи в будинку? Кислий сік лимонів – відмінний натуральний засіб для видалення бліх із будинку та квартири. Приготуйте засіб так:
- Наріжте лимон тонкими скибочками.
- Складіть їх у каструлю і залийте окропом на ніч.
- Перелийте настояну в пляшку з розпилювачем.
Лимонний спрей розпилюйте в місцях, заражених бліхами (килими, дивани, лежаки). Шкірку лимона або апельсина можете розкласти в місцях проживання бліх для їхнього відлякування.
Настій трав
Блохи не терплять сильного різкого запаху розмарину, пижми, м’яти, полину та евкаліпту. Використовуйте ці трави, щоб позбавитися ектопаразитів.
Для цього зробіть трав’яний відвар із однією з трав або змішайте їх разом по 1 ст. л. на 1 л води. Наполягайте 8:00. Потім злийте настій у пульверизатор і розпорошіть рідину на шерсть собаки чи кота, обприскуйте меблі. Вимийте настоєм підлогу в кімнатах, де виявлено комахи, що стрибають.
< мильна вода
Стирайте всі постільні речі в гарячій мильній воді. Килими та лежаки тварин обробіть пароочисником. Мило та висока температура вбиває дорослих бліх та знищує їх яйця та личинки. Ліжка, дивани, крісла та килими пропилососьте потужним пилососом, щоб видалити залишки яєць, личинок та лялечок бліх.
Пивні дріжджі та часник
Змішайте 2–3 ст. л. рідких пивних дріжджів із подрібненою головкою часнику. Розкладіть суміш порціями біля плінтусів та біля щілин у підлозі. Можете побризкати настоєм часнику приміщення для відлякування бліх. Якщо народні засоби не допомагають знищити бліх, застосовуйте інсектицидні спреї. Розпорошуйте їх по плінтусах, під килимом і в складках меблів, обробляйте свійських тварин. Потім ретельно вимийте підлогу. У воду додайте натуральні олії цитрусових або м’яти.
Боротьбу з бліхами в приватному будинку або квартирі починайте з генерального прибирання. Кровосмоктуючі комахи не терплять чистоти, тому відразу перестануть розмножуватися. Останнім штрихом у їхньому знищенні стане один із способів дезінсекції народними або хімічними засобами.