Травма відкидання: що це таке і як її позбуватися
Усім важко переживати знедоленість. Але є люди, у яких цей страх настільки сильний, що заважає жити. Що таке травма заперечення і як з нею впоратися, пояснили психологи.
Сутність та прояви травми відкидання
Що таке травма відкидання? Травма відкидання – це психотравма, яку отримують у період формування особистості. Вона пов’язана з холодним, відстороненим ставленням батьків до дитини, що у дорослому житті перетворюється на страх бути покинутим.
Ранній досвід відмови, зневаги та жорстокого поводження, критичність, емоційна недоступність батьків сприяють розвитку чутливості до відмови. Діти, з яких знущалися, сміялися, частіше за інших отримують травму відкидання. Героїню повісті Роальда Дала «Матільда» недоступність батьків привела до телекінезу, за допомогою якого дівчинка привернула до себе увагу.
Психотерапевт Емі Морін пише, що деякі люди мають біологічну вразливість до відторгнення. У деяких спостерігається генетична схильність або певні риси особистості, що збільшують ймовірність сприйнятливості відмови. Деякі дослідники пов’язують чутливість до відторгнення з низькою самооцінкою, невротизмом, соціальною тривожністю.
- прагнення догоджати людям;
- брати на себе занадто багато обов’язків;
- важко сказати ні;
- приховування істинних думок / почуттів від інших;
- перебування в нездорових відносинах;
- страх невдачі;
- перфекціонізм;
- співзалежність.
- Усвідомте, що відмова — це нормальна частина життя, з якою стикається кожен.
- Попрацюйте над самооцінкою. Впевненість у собі допоможе усвідомити, що ви гідні любові та підтримки.
- Придумайте запасний план. Люди з травмою заперечення схильні вигадувати катастрофічні сценарії розвитку подій, чим заганяють себе в глухий кут. Краще придумайте запасний план на випадок невдачі.
- З’ясуйте, що дійсно лякає у відмові. Обчисливши справжню причину занепокоєння (наприклад, страх самотності), легше пережити травму.
- Перестаньте критикувати себе. “Я знав, що все зіпсую”, “Я недостатньо підготувався”, “Я занадто багато говорив” або “Я такий нудний” – все це неправда.
- Проводьте час з тими, хто вас приймає та цінує. Отримайте підтримку друзів і рідних.
- Поговоріть із професіоналом. Пропрацювати травму заперечення можна за допомогою психотерапевта.
ul>
Такі люди зазнають поганого ставлення до себе. Усе це відбивається на взаєминах із людьми, кар’єрі, самореалізації та інших сферах життя.
Багато дітей намагаються компенсувати брак уваги у дорослому віці. Вони намагаються привернути увагу батьків за будь-яку ціну, як, наприклад, герой мультфільму «Гидкий Я», який краде статую Свободи, Місяць і хоче підкорити весь світ. А все тому, що мама не звертала на маленького Грю уваги і була холодна до нього. Як виявляється травма відкидання у стосунках? Людям із травмою відкидання важко почуватися у безпеці у відносинах. Навіть якщо їм не відмовляють у цей момент, вони завжди чекають на це. Такі люди часто неправильно тлумачать події та реакції, бо бояться бути відкинутими.
Крістал Рейпол:
< li>Визнайте свої почуття. Якщо кажете собі, що травма не хвилює, а насправді це не так, ви позбавляєте себе можливості продуктивно протистояти цьому страху та впоратися з ним.
Люди з травмою заперечення більш схильні до стресу, в їх організмі виділяється більше кортизолу. Щоб зменшити вплив стресу, зробіть кілька глибоких вдихів, займіться фізкультурою або помедитуйте.
Страх відмови має довгострокові наслідки, а слідів травми не можна позбутися миттєво. Не варто ігнорувати чутливість до відмови. Насправді симптоми часто посилюються з часом, якщо їх не лікувати. Прислухайтеся до своїх почуттів, будьте чесними із собою. Навіть якщо причиною травми стали події з дитинства, це можна впоратися. Пам’ятайте, що ви не винні в тому, що відбувалося між батьками, і як вони ставилися до вас.
Якщо схильні до бурхливих емоційних реакцій, включаючи інтенсивний гнів, тривогу та зневіру, коли відчуваєте, що вас критикують чи відкидають, згадайте, що навіть зірки світової величини можуть боятися відмови. Наприклад, співачка Селена Гомес зізналася, що страшенно боїться бути відкинутою відомими артистами. Але вона відкидає страх, робить крок і досягає приголомшливих успіхів.
Навчитися справлятися з чутливістю та реагувати на відмову — це ключ до покращення якості життя. Не ігноруйте страхи, опрацьовуйте їх і пам’ятайте, що заслуговуєте на любов і повагу не менше, ніж інші люди, а страшно буває всім.