Що таке дедукція та як її розвинути
Завдяки дедукції та увазі до дрібниць знаменитий детектив Шерлок Холмс розплутував найскладніші справи і завжди знаходив злочинців. Як йому це вдавалося? Рене Декарт, Аристотель, Лейбніц і Даніель Канеман знають, у чому специфіка дедуктивного способу мислення і як розвинути дедукцію.
Що таке дедукція і як її трактувати
При слові «дедукція» більшість людей згадує знаменитого детектива Шерлока Холмса. Вигаданий Артуром Конан Дойлем літературний персонаж, завдяки особливому методу мислення, знаходив розгадки найзаплутаніших справ і міг багато дізнатися про людину, лише глянувши на неї. Холмс умів помічати й миттєво аналізувати навіть незначні, здавалося б, деталі, факти, події. Допомагав йому дедуктивний метод мислення.
Що таке дедукція? Це поняття походить від латинського слова «deductio» («виведення») і має на увазі спосіб раціонального мислення, при якому нове положення виводиться логічним шляхом з попередніх знань. Початком логічних висновків для людини, яка використовує дедукцію, служать певні постулати, які мають загальний характер гіпотези або не потребують доказів аксіоми. У ході міркувань він задіює різні психологічні процеси (наприклад, мислення) і рухається від загального знання до приватних висновків про явища, події, предмети.
Використання дедукції дозволяє аналізувати те, що відбувається, передбачати події та поведінку людей, а також помітно полегшує процес прийняття рішень. Дедуктивна логіка застосовна у філософії, а й у звичайному житті. Вона дозволяє:
- аналізувати те, що відбувається;
- передбачати події та поведінку оточуючих;
- визначати мету та знаходити продуктивні варіанти її досягнення;
- вибрати найменш економічне у плані тимчасових витрат, сил і фінансів рішення у різних життєвих сферах.
< li>приймати рішення, не піддаючись власним емоціям та зовнішньому впливу;
Як стверджує психолог Даніель Канеман у книзі «Думай повільно… вирішуй швидко», за дедукції задіюється система повільного мислення. Вона відповідає за усвідомлене формування думок, рішень, висновків та оцінок. На думку автора, систему повільного мислення, а разом із нею і дедуктивну логіку, можна посилити та розвинути.
Способи розвитку дедукції
Як розвинути дедукцію? Щоб прокачати себе та напрацювати дедуктивну логіку, розв’язуйте інтелектуальні завдання, розширюйте кругозір, будьте уважним та прискіпливим, розвивайте гнучкість мислення, станьте спостережливим. Розглянемо докладніше кожен пункт саморозвитку дедукції.
Вирішуйте завдання
Найпростіший спосіб тренувати повільне мислення – займатися інтелектуальною діяльністю. Вирішуйте завдання з математики, фізики, хімії або грайте у шахи, розгадуйте головоломки. Задіяйте знання, які отримали в школі, коледжі або вузі, полюбіть точні науки. -content/uploads/nk/1121/583fdc937722939b.jpeg”>
Розширюйте кругозір
Щоб робити логічні висновки на основі досвіду та власних знань, а не здогадів, необхідно стати всебічно розвиненою особистістю. Для цього потрібно поглибити власні знання у галузі науки, культури, мистецтва, економіки. Допоможе в цьому читання книг, вивчення словників та енциклопедій, відвідування музеїв та виставок, подорожі.
Будьте скрупульозним та уважним
Для використання дедукції недостатньо поверхневих знань про предмет чи факт. Необхідне його всебічне та глибоке вивчення. Не намагайтеся заощаджувати час, вивчаючи предмет, людину чи книгу. Приділяйте увагу кожній деталі.
Розвивайте гнучкість мислення
Вирішивши завдання одним способом, не зупиняйтеся на досягнутому. Спробуйте знайти інший підхід, подивіться проблему з іншого ракурсу. Розгляньте всі версії та вислухайте думку оточуючих. Власні знання та досвід, а також знання інших людей допоможуть вибрати оптимальний варіант розв’язання задачі.
Станьте спостережливим
Розмовляючи з людиною, недостатньо слухати співрозмовника. Придивіться до нього уважніше. Зауважте його жести, міміку, напрям погляду, зміна тембру голосу. Це допоможе оцінити правдивість сказаного, розпізнати наміри людини, визначити, наскільки вона дружелюбна і розташована і навіть прочитати риси її характеру. Придивляючись до людини, спробуйте будувати здогади про її життя, сімейний стан, характер, звички. Спостерігайте за його зовнішністю. Дивлячись на колір обличчя, зачіску, руки, взуття та інші деталі зовнішності, можна зробити логічні висновки про те, чим він займається, звідки йде і куди прямує. Отже, почнете активно застосовувати дедуктивне мислення.
Дедукція – особливий спосіб мислення, який дозволяє побудувати ланцюжок від загальновідомих даних і аксіом до логічного висновку. Скористайтеся рекомендаціями спеціалістів та розвивайте власні дедуктивні здібності. Прикладіть старанність, не впадайте у відчай після перших невдач, і незабаром дедуктивний метод стане важливим навичкою, який допоможе вирішити безліч життєвих завдань.