Номофобія: що це таке і як виникає залежність від телефону

Люди з номофобією бояться опинитися без мобільного телефону. Це може призвести до паніки. Про причини та прояви номофобії пишуть психологи Кендра Черрі, Судіп Бхаттачарія та Тім Елмор.

Сутність та стадії номофобії

Що таке номофобія? Номофобія (NO MObile PHone PhoBIA) – це психологічний стан, при якому людина боїться втратити з поля зору свій мобільний телефон, пояснює доктор Суддіп Бхаттачарія.

Термін вперше був використаний у дослідженні 2008 року, проведеному у Великій Британії. Воно показало, що у вибірці понад 2100 дорослих 53% учасників зазнавали номофобії. Дослідження серед студентів в Індії виявило, що понад 22% учасників демонстрували ознаки сильної номофобії. Близько 60% людей, які брали участь у дослідженні, виявляли помірні ознаки такого страху, розповідає викладач психології Кендра Черрі. Тобто явище стало поширеним у всьому світі.

Це можна підтвердити і без досліджень. Вийдіть на вулицю та озирніться. Скільки людей тримає в руці смартфон? Щонайменше кожен другий. У кафе, громадському транспорті, поштою, в магазині ви рідко побачите людину без телефону.

Молоді люди стоять біля стіни з телефонами

Номофобія буває:

  • легкою (ввімкнений звук, контроль заряду батареї);
  • помірною (постійний перегляд повідомлень);
  • важкої (ношення зарядних пристроїв, переважання віртуального над реальним).

Тяжка та помірна стадія частіше зустрічаються у молодших людей, у тому числі у підлітків. Чим старша людина, тим менше випадків тяжкої номофобії.

Причини телефонної залежності

Точна причина номофобії до кінця не з’ясована. Страх розвивається завдяки миттєвому спілкуванню та миттєвому задоволенню, які забезпечують смартфони. Це може призвести до розвитку залежності та компульсивної поведінки. Інші психічні розлади, якщо вони є у людини, підвищують ризик номофобії.

Серед можливих причин автор статей про здоров’я Дженна Флетчер називає:

  • нав’язливі думки та компульсивна поведінка, пов’язана зі смартфоном;
  • низьку самооцінку;
  • соціальний дискомфорт;
  • тривале використання смартфона кожен день.< /li>

У героя фільму «Окей, Лексі!» (2019) сильна залежність від телефону. При цьому він не має друзів і особистого життя. Штучний інтелект з телефону поступово замінює йому спілкування з живими людьми.

Чоловічі та жіночі руки зі смартфонами

Якщо людина користується смартфоном з ранку до ночі, це вірний шлях до розвитку номофобії. Занепокоєння викликає не лише постійний погляд на екран, а й суворий контроль за гаджетом. Помічали, як самі чи люди навколо торкаються кишені, в якій лежить телефон? І якщо кишеня порожня, хапаються за серце. Вони настільки переживають, що гаджет зникне, позбавить їх зв’язку та задоволення, що можуть порівняти це із реальним горем.

Залежність часто виникає в тих випадках, коли людина не має реального кола спілкування, а лише віртуальна. Коли цей світ недоступний, виникає паніка: людина більше не почувається у безпеці.

Прояви номофобії

Фобія — це тип тривожного розладу, при якому людина відчуває сильний страх перед об’єктом чи ситуацією. У цьому випадку ви боїтеся залишитися без телефону або перебувати поза зоною досяжності мобільного зв’язку. Зазвичай фантазія не веде людину далі, а закінчується на цьому жахливому моменті – усвідомленні, що телефону немає поряд. У фільмі «Ідеальні незнайомці» (2016) героям-номофобам важко відірватися від своїх телефонів, скласти їх в одну стопку та розпочати просту дружню бесіду.

Які ознаки залежно від телефону? Номофобію у людини можна визначити за такими ознаками:

  • відмовляється відключати телефон;
  • постійно перевіряє телефон на наявність пропущених повідомлень, викликів;
  • заряджає акумулятор, навіть якщо телефон майже повністю заряджений;
  • бере телефон із собою всюди, навіть у ванну;
  • постійно перевіряєте, чи є при собі телефон;
  • відчуває страх залишитися без інтернету та зв’язку;
  • відмовляється від запланованих подій, щоб провести час у мобільному пристрої;
  • використовує телефон на ходу, під час спілкування.

Ознаки та симптоми, що спостерігаються у випадках номофобії, включають тривогу, дихальні зміни, тремтіння, пітливість, збудження, дезорієнтацію та тахікардію. Людину кидає у жар і холод, якщо раптом вона не бачить свій телефон на звичному місці. Тривога наростає, поки людина шукає свій смартфон у сумці та перебирає речі. Він готовий перевернути сумку вгору дном і викинути всі речі на підлогу навіть у громадському місці, аби скоріше знайти телефон. Ці симптоми можуть збігатися з проявами інших розладів, тому при діагностиці важливо бути уважним та діяти шляхом виключення.

Хлопець замружився

Шляхи подолання номофобії

Як позбутися телефонної залежності? Психолог Тім Елмор радить діяти так:

  1. Блокуйте телефон, коли розмовляєте з людьми наживо. Зосередьтеся на особистій взаємодії з людиною.
  2. Встановіть межі. Наприклад, уникайте використання мобільного пристрою у певний час доби, під час їжі або перед сном.
  3. Робіть перерви. Почніть із дрібниць, наприклад, залиште телефон в іншій кімнаті під час їжі або коли займаєтесь іншою справою. Знайдіть інші способи проводити час. Почитайте книгу, йдіть на прогулянку, займіться спортом чи хобі.

Молоді люди спілкуються в кафе

Якщо впоратися з фобією своїми силами не вдається, варто звернутися за професійною допомогою. Особиста чи групова терапія допоможе позбутися залежності та навчитися контролювати свої дії. У деяких випадках як допоміжний засіб використовуються медикаменти.

Номофобія — проблема, що зростає, поряд з іншими страхами та поведінковими залежностями, пов’язаними з використанням технологій. Цілком відмовитися від використання мобільного телефону нереально, але можна обмежити вплив телефону на своє життя. Іноді відволікайтеся, займайтеся чимось без телефону.