Мотиваційний лист: коли потрібно писати і як правильно скласти
Мотиваційний лист пишуть при влаштуванні на роботу, при вступі на освітню програму. Від того, як воно складено залежить кар’єра. Поради допоможуть написати такого листа.
Що такий мотиваційний лист
Мотиваційний лист — це короткий документ, який подається під час вступу на освітню програму чи посаду. У такому документі розкривається прагнення і причини, чому претендент хоче здобути певну освіту або обійняти якусь посаду. Мотиваційний лист прикладається до основних документів — заяви, анкети чи резюме. у ВНЗ на здобуття освіти (бакалаврат, магістратура, аспірантура).
Не слід плутати мотиваційний лист із супровідним. Хоча ці два документи подаються при вступі будь-куди (на роботу, до вузу), вони виконують різні функції. Завдання супровідного листа — детально розкрити окремі моменти резюме, ширше продемонструвати досягнення претендента і наголосити, наскільки добре він підходить на посаду. Такий лист містить конкретні приклади успіхів.
Мотиваційний лист може подаватися з резюме, а може, й єдиним документом. Лише мотиваційний лист вимагають часто у тому випадку, коли потенційним кандидатам на позицію просто нема чого написати. Наприклад, це стосується студентів та стажистів, які ще не мають професійного досвіду. У такій ситуації людиною рухає виключно мотивація здобути освіту, виграти конкурс, набути першого досвіду. Саме за допомогою листа і показується таке прагнення, а також наявність необхідних якостей.
Indeed підкреслює, що мотиваційний лист не використовується для супроводження заявок на оплачувані посади, для цього пишуть супровідний лист. Результат, який очікує отримати претендент і автор мотиваційного листа – це освіта, досвід, навички чи емоції, але ніяк не гроші.
Вимоги до мотиваційного листа
Ресурс Zety рекомендує використовувати трискладову структуру мотиваційного листи: вступ, основна частина та висновок. Така структура допоможе зробити документ коротшим і розставити правильні акценти по тексту. Сам лист має бути лаконічним і не перевищувати однієї сторінки тексту, а найкраще, якщо міститиме лише кілька абзаців.
Вступ — найважливіша частина. Якщо вступ не зачепив, лист буде проігноровано, як і надії на здобуття посади чи стипендії. Як розпочати мотиваційний лист? Zety радить включити у запровадження таку інформацію:
- Актуальні контактні дані. Це має бути телефон або електронна пошта, які завжди під рукою. Пошта, яка перевіряється раз на тиждень, не підійде.
- Звернення до контактної особи. Зверніться до рекрутера або співробітника приймальної комісії на ім’я або ім’я та по батькові, зробіть лист персоніфікованим.
- Бажана посада або освітня програма. На самому початку опишіть, для здобуття чого пишете лист (надходження на магістратуру, здобуття посади стажера-юриста, участь у волонтерській програмі). В організації можуть бути відкриті десятки програм або вакансій, тому повідомте про потрібну вам.
- Презентаційна пропозиція. Зацікавте першим абзацом читача так, щоб він читав.
Друга частина — основний текст. У цьому розділі необхідно розкрити мотивацію, описати свої основні риси, які підходять під бажану вакансію або програму. Характеризуючи себе, бажано вказувати конкретні приклади. Для цієї мети можна вказати свої захоплення: наприклад, не просто «усидлива», а «займаюся вишивкою».
Два ключові правила для цієї частини:
- не піднімайте градус бажання отримати посаду настільки, щоб лист виглядав відчайдушно;
- не брехайте в тексті, щоб щось прикрасити.
В обох випадках лист не отримає відгуку.
Для заключної частини достатньо одного абзацу. Згадайте, чому, як вважаєте самі, ви чудово підійшли б компанії чи організації. Увімкніть те, що хотіли б дізнатися або отримати від вакансії, насамперед, який досвід. Додайте заклик до дії на кшталт готовності контактувати телефоном.
На відміну від супровідного листа на отримання будь-якої посади, мотиваційний лист можна писати в більш неформальному стилі. Пишіть так, ніби розмовляєте із рекрутером, сидячи в одній кімнаті з ним. Використовуйте лише розмовну мову, але жодних жаргонізмів, сленгу чи складних термінів.
Приклад мотиваційного листа, головні акценти
Як писати мотиваційний лист? Як вказує Indeed, написання гарного мотиваційного листа потребує часу, тому переконайтеся, що методично виконуєте необхідні кроки за кроком. Щоб мотиваційний лист вийшов хорошим, його слід писати в кілька етапів:
- Складіть короткий план.
- Напишіть вступ.
- Розширте текст.
- Напишіть ємне завершення.
- Відкоригуйте текст.
Приклад мотиваційного листа
Арман Алієв, 18 років
< телефон +7(ХХХ) ХХХ ХХ ХХ
електронна пошта: [email protected]
Шановна Раїсо Хасанівно!
Рад був дізнатися, що у вашій благодійній організації відкрилася вакансія волонтера з догляду за тваринами на перетримці. Дуже хочу стати частиною команди, яка рятує дворових і покинутих собак і котів. Мої батьки виховали мене в дусі любові до природи та тварин. Ще у школі ходив у гурток натуралістів. У мене вдома живуть два щасливі собаки (джек-рассел-тер’єр і той-пудель). Добре розбираюся у видах корму, вмію вичісувати шерсть, робити уколи. до тварин. Впевнений, що досвід, отриманий у вашій організації, допоможе покращити мої навички догляду за домашніми вихованцями. Готовий поспілкуватися по телефону протягом цього тижня з приводу вакансії.
З повагою, Арман.
Основні акценти
Як правильно написати мотиваційний лист до університету? Ресурс Ehef зібрав п’ять ключових порад для написання мотиваційного листа до університету:
- Завжди перефразуйте складні фрази у прості, скорочуйте речення.
- Лист повинен мати безперервну та логічну наскрізну структуру.< /li>
- Спирайтеся на свої почуття та фоновий досвід.
- Лист повинен показати вашу унікальність та обізнаність.
- Опишіть, що зацікавило в програмі чи організації, чому ваші навички та досвід їй підходять, як вона допоможе в досягненні особистих цілей.
Дотримання всіх перерахованих вище моментів значно підвищує шанс на те, що заявка на отримання стипендії, грант або вступ на спеціальність буде схвалена. Також мотиваційний лист допомагає створити позитивний образ людини ще до того, як його побачить колектив.
Мотиваційний лист рятує у ситуації, коли немає досвіду. З його допомогою можна показати керівництву компанії чи рекрутерам свою націленість на вакансію. Мотиваційні листи широко застосовуються в академічному середовищі під час вступу або заявки на стипендію.