Кар’єризм ― це добре чи погано?

Прагнення досягти успіху, отримати високу посаду або заробити капітал не завжди сприймається позитивно. Часом таке вважається ознакою кар’єризму. Що означає це поняття і чи є плюси у кар’єризму, знають досвідчені психологи.

Що таке кар’єризм і в чому його плюси

Прагнувши досягти успіху та заробити мільйони, головний герой фільму «Вовк з Уолл-стріт» обманює людей і маніпулює ними. Він думає тільки про себе і готовий без сорому пожертвувати колегами, друзями, близькими людьми. Подібна поведінка видає у персонажі, Джордані Белфорте, відчайдушного кар’єриста.

Що таке кар’єризм? Найчастіше під цим поняттям мають на увазі погоню за особистим успіхом, прагнення просунутися по службі, не зважаючи на чужі потреби та інтереси спільної справи. Кар’єризмом можна назвати і особисту якість людини, яка підпорядковує свою професійну діяльність і громадське життя просуванню по службі. Хто такий кар’єрист? Деякі схильні плутати кар’єристів з людьми, які люблять свою роботу, і трудоголіками. У їхньому розумінні кар’єрист ― це людина, яка безвилазно сидить в офісі і готова працювати добу безперервно.

Це не зовсім правильно. Безумовно, заради успішної реалізації проекту кар’єрист готовий приходити на роботу раніше і затримуватись, коли решта пішла з офісу. Він може пожертвувати вихідними або сімейними посиденьками, щоб виконати пару завдань, що «горять». Головна мета такої людини не успіх спільної справи, а власні досягнення, кар’єра та здобуття нової посади.

Дівчина з телефоном у руках за робочим столом

Чому люди стають кар’єристами? Тому є кілька причин. Одна з них – тиск суспільства, що вимагає від кожної людини певних успіхів та досягнень. Крім того, до проявів кар’єризму призводить: амбітність і бажання влади; прагнення самоствердитися; підсвідомі спроби втекти від реального життя;

>

  • високий ступінь відповідальності та трудоголізм;
  • бажання реалізувати власний потенціал.
  • На думку психолога Лілії Вилкової, причинами розвитку кар’єризму як особливої ​​риси особистості стає жага до визнання і прагнення збагатитися.

    У чому позитивні моменти кар’єризму? Такий стиль поведінки має кілька плюсів:

    • Кар’єрист готовий рости і розвиватися. Він не зупиняється на досягнутому і допомагає компанії збільшувати продажі, виходити на нові ринки, модернізуватися.
    • Така людина старанна, виконавча, амбітна і мотивована на успіх. Він швидко приймає рішення та йде на ризик.
    • Кар’єрист — самостійна одиниця, він уміє брати на себе відповідальність.
    • Людина з рисами кар’єриста має ділову хватку. Він продуктивний, пропонує потенційно успішні ідеї та вміє заводити корисні зв’язки.
    • Загальна повага. Людину, що побудувала успішну кар’єру, поважають близькі, друзі, оточуючі.
    • Цілеспрямованість і вміння протистояти конкуренції. Практикуючий психолог Олександр Шахов вважає, що кар’єрист схильний не мріяти, а діяти. Займаючись робочими завданнями, він не відволікається на незначні дрібниці і робить все, що від нього залежить, для реалізації проекту.

    Чому кар’єризм – це погано? прагненням просунутися службовими сходами, кар’єрист схильний йти головами. Задля досягнення мети він запросто може зрадити, слукавити, влаштовувати інтриги та змови. Може перекинутися до конкурентів, які запропонують посаду вище, продати напрацювання, скористатися помилками керівника, щоб зайняти його місце тощо.

    Чоловік за робочим столом

    Що стосується недоліків кар’єризму? Найважливіші негативні риси кар’єризму такі: Зацикленість на роботі. З кар’єристом не обговориш футбол чи місцеві новини. У вільний від повсякденних завдань час він розмовляє про свої проекти та цілі.

  • Небажання заводити дружні та добрі робочі стосунки в колективі. Кар’єрист не зацікавлений у налагодженні зв’язків із іншими співробітниками компанії. Єдина мета, з якою така людина близько спілкується з колегою, – бажання якось використати її в майбутньому.
  • Жорсткість та неприйняття чужої думки. Якщо запропоновані іншими співробітниками варіанти вирішення проблеми не збігаються з ідеями кар’єриста, він не піде на компроміс. Шукати альтернативного рішення з колегами він теж не буде.
  • Переоцінка власних можливостей. Іноді успішний менеджер, який реалізував десяток прибуткових проектів, виявляється бездарним начальником. Кар’єристи рідко про це замислюються і, отримавши посаду, не завжди справляються з новими обов’язками.
  • Прагнення робити все самому. Схильні до кар’єризму люди часто довіряють колегам. Вони впевнені, що ніхто не здатний виконати завдання краще за них.
  • Три люди обговорюють проекти, сидячи за робочим столом з ноутбуками

    • Пристосувальне ставлення до керівників. Кар’єрист лестить і намагається догодити начальству. Для просування службою він готовий практично на все.
    • Схильність розвивати професійні якості тільки для виду. Люди з життєвою позицією кар’єристів іноді забувають, що зростання службовими сходами має йти паралельно з професійним. Зайнявши таку бажану посаду начальника, вони перестають приділяти час підвищенню кваліфікації та поглибленню знань. Вся увага та зусилля йдуть на командування підлеглими та пошуки шляхів до ще вищої посади.

    Подібна лінія поведінки рідко приносить людині позитивний результат. Так, він отримує бажану посаду, але втрачає важливіші життєві аспекти. Психолог Тетяна Панкова стверджує, що заради роботи кар’єрист забуває про сім’ю, дружні стосунки.

    Однак кар’єра не повинна повністю витісняти ці речі із життя. Просуваючись службовими сходами, пам’ятайте, що варто пожертвувати роботою заради важливіших речей — прийому у лікаря або, наприклад, дитячого шкільного концерту.

    Кар’єризм ― це прагнення домогтися підвищення за будь-яку ціну. У гіпертрофованій формі така лінія поведінки призводить до самотності, ненависті колег та проблем у особистому житті. При правильному підході кар’єризм принесе користь і допоможе досягти успіхів у роботі.