У процесі носіння одяг часто покривається катишками. Їх можна видалити у домашніх умовах. Про способи розповіли інтернет-видання з домознавства The Spruce та Better Homes and Gardens.
Як прибрати котишки з пальта? Використовуйте для видалення катишків спеціальну щітку, пемзу, машинку, бритву або канцелярський ніж. У видаленні пилок допоможе гребінець, скотч, жорстка губка, манікюрні ножиці та наждачний папір. Котишок можна позбутися в процесі прання зі спеціальними пом’якшувальними засобами.
Спеціальна щітка
Катишки з’являються на різних речах, коли частина волокон переплітається і утворює грудочки. Процес утворення пилок (катишків) називають піллінгуванням.
Для видалення катишків з будь-яких тканин скористайтеся спеціальною щіткою, яку застосовують у хімчистці. Вона швидко очистить одяг від пилок і не зашкодить тканині. Для чищення розкладіть пальто, піджак або інший вид одягу на твердій поверхні. Прочісуючи рухами пройдіться щіткою по тих місцях, де виявлені катишки. Рухайте щіткою в одному напрямку, щоб не витягнути тканину.
Пемза
Пемза має шорстку поверхню і може зняти катишки з вовняних та синтетичних тканин, трикотажу, фланелі, флісу, драпу, бавовни, оббивки. Для цього процесу вибирають натуральну пемзу вулканічного походження. Звичайний косметичний камінь може пошкодити волокна.
Журнал з домоводства та садівництва Better Homes and Gardens рекомендує очищати річ пемзою легкими рухами у напрямку волокон. Притримуйте річ однією рукою, а іншою проводьте чищення. Періодично знімайте ворс, що накопичився, з інструмента. Чистіть тканину, поки всі грудочки не зникнуть.
Машинка для видалення катишків
Журнал по домоводству The Spruce рекомендує чистити одяг спеціальною машинкою для видалення катишків. Вона працює за принципом електробритви, зрізаючи ворс, що скачається, з тканини.
Покладіть оброблювану річ на тверду поверхню. Увімкніть апарат. Починайте «голити» тканину обережно, щоб не зачепити основний матеріал. Злегка натягуйте тканину однією рукою, а іншою рукою проводьте машинкою, видаляйте катишки повільно. Ворс збирається у спеціальному контейнері. Після закінчення роботи витрусіть його.
Бритва або канцелярський ніж
Застосування різальних предметів (бритви або канцелярського ножа) для чищення одягу потребує обережності. За будь-якого різкого руху можна розрізати тканину. Щоб цього не трапилося, проект WikiHow радить натягнути однією рукою тканину біля ділянки, що обробляється. Робіть рухи бритвою вгору, зрізуючи катишки близько до тканини, не торкаючись її поверхні.
Можна замінити бритву гострим канцелярським ножем. Пересувайте лезо ножа горизонтально до натягнутої тканини, враховуючи напрямок ворсу.
Черкаси
З м’яких вовняних речей прибирати катишки дуже складно. При видаленні пилок можна пошкодити ворсисту частину матеріалу і порізати волокна. Використовуйте для чищення светра пластикове або дерев’яне гребінець з рідкими негострими зубами. Розтягніть светр на твердій поверхні і обережно розчісуйте його. Рухи повинні бути послідовними, щоб грудочки знімалися рівномірно і зуби не чіплялися за волокна. Періодично знімайте ворс із гребінця.
Скотч
Для видалення катишків з гладких синтетичних тканин використовуйте скотч. Як прибрати катишки з синтетичного одягу? Відмотайте шматочок скотчу, відріжте смугу і приклейте на тканину там, де виявлені котушки. Злегка придавіть скотч до тканини, розгладьте. Підхопіть пальцями кінець скотчу і різким рухом зірвіть його з тканини разом із катишками.
Є інший варіант застосування скотчу. Оберніть руку або порожню пляшку стороною скотчу назовні. Проводьте липкою стороною по поверхні одягу, збираючи грудочки.
Жорстка губка
Котишки зазвичай збираються на поверхні тканини. Зібрати їх допоможе звичайна кухонна губка із грубою жорсткою стороною. У такий спосіб зручно видаляти пилки із щільної тканини без ворсинок, що стирчать, очищати манжети, кишені та коміри.
Розкладіть річ для обробки на рівній поверхні. Візьміть чисту суху губку в одну руку, а іншою рукою натягніть тканину. Рівномірними рухами зчищайте грудочки з одягу. Якщо вони прилипають до губки, видаліть та продовжіть чищення.
Манікюрні ножиці
Манікюрні ножиці мають злегка вигнуті кінці. Це зручний інструмент для обрізання катишків на одязі. Ножиці ідеально підходять для делікатних тканин із мохера, кашеміру, вовни. Для мережива та атласних тканин їх краще не застосовувати, оскільки нитки можуть розпуститися.
Зрізайте ножицями котушки біля основи. Реч можна розвісити на плічках, щоб було зручніше її обробляти. Враховуйте, що процес займе якийсь час, застосовуйте ножиці, коли пилкою не надто багато.
Наждачний папір
На одязі без довгого ворсу катишки можна зібрати дрібнозернистим наждачним папером, який не залишить зачіпок і не пошкодить тканину. Для делікатних тканин цей спосіб не підійде.
Для зручності прикріпіть наждачний папір до дерев’яного бруска. Покладіть одяг на стіл, розправте складки. Притримуючи однією рукою тканину, іншою візьміть наждачку та плавними рухами легко проводьте по катишках. Не натискайте на річ, щоб не пошкодити матеріал. Переходьте на наступну ділянку, коли повністю очистите попередню.
Рідкі засоби
До появи катишків на одязі призводять часті прання, висока температура, обертання барабана на великих обертах або прання верхнього одягу без вивертання. При правильній організації прання катишки після неї зникнуть. Як прибрати катишки з одягу під час прання? Виберіть для прання спеціальні рідкі засоби, що маркуються написом «Пом’якшує волокна тканин». Використовуйте засіб для прання речей, схильних до появи пилок. Уже катишки зникнуть після 3-4 прань, а нові з’являтися не будуть.
Утворення катишків псує вигляд речі. Виберіть один із способів, щоб очистити одяг у домашніх умовах. Після правильного видалення пилок тканина виглядає як нова.