Як позбавитися від молі на кухні: перевірені способи виведення харчової молі
Міль заводиться навіть на чистій та доглянутій кухні. Вона здатна зіпсувати будь-які сухі продукти. Як вивести харчову міль, пояснили інтернет-видання з домоводства Homes and Gardens та The Spruce.
Проведіть генеральне прибирання на кухні
Харчова міль — небезпечний шкідник запасів продуктів. Хоча метелики-вогнівки живуть всього кілька тижнів і нічого не їдять, вони залишають по собі ненажерливих личинок, що живуть до 60 днів.
Як знайти гніздо молі? Харчова міль залишає яйця в сухих сипучих продуктах (борошні, крупах, сухофруктах, чаї, приправах), які не закриті герметично. У гнізді, де відкладено від 60 до 100 яєць, з’являються личинки. За ними тягнеться тонка липка павутина, від якої продукти збиваються в грудки і прилипають до стін упаковки.
Виявивши в продуктах сліди харчової молі, викиньте їх разом із упаковкою. Британський журнал з дизайну та домознавства Homes and Gardens радить відразу виносити сміття за межі будинку, щоб метелики не повернулися.
Перегляньте крупи та продукти, які лежали поряд. Якщо видно дірки в упаковці, позбавтеся і цих запасів. Щоб врятувати чисті продукти від молі, пересипте їх із пакетів у ємності із щільною кришкою. Ретельно помийте полиці у шафах теплою мильною водою. Очистіть за допомогою ватяних паличок щілини, в яких любить ховатися міль. Пропилісосьте задню частину шафи та підлоги на кухні.
Використовуйте ароматизатори
Міль вловлює найлегші аромати. Тому її можуть відлякати речовини, трави, ефірні олії із концентрованим запахом. Є певні аромати, які не подобаються цьому шкіднику.
Як позбутися молі на кухні народними засобами? Розкладіть на кухонних поличках бутони гвоздики. Щоб підсилити її аромат, спочатку розігрійте бутони в мікрохвильовій печі, потім відправте в шафу і закрийте щільно дверцята. Скористайтеся різким запахом полину, лаванди, розмарину, ялиці, базиліка, герані.
Заготовте пучки сушеної трави і розкладіть там, де зберігайте сухі та сипучі продукти. Використовуйте шкірку апельсинів та інших цитрусових. Такий самий ефект мають головки часнику, каштани, лавровий лист, які можна покласти в банки разом із крупою. Сухі прянощі та трави замінять ефірні олії. Харчової молі не подобається запах цитрусової, гвоздичної, лавандової, камфорної олії. Змочіть маслом ватяні кульки і розкладіть по кутах шафи.
Застосуйте столовий оцет
Харчова міль любить тепло, вологу і не переносить протягів. Тому місцями її проживання на кухні стають закриті шафи, комоди, ємності, куди може потрапити метелик та залишити своє потомство. Для обробки цих локацій використовуйте 9% оцет або оцтову кислоту. Ця рідина має дезінфікуючу властивість і має різкий запах. При цьому оцет абсолютно безпечний для інших продуктів і його можна сміливо застосовувати на кухні.
Розведіть оцет 1:1 водою і вимийте всі ємності, в яких були заражені крупи. Потім протріть серветкою, змоченою у розчині, полички та стінки у кухонних шафах. Нагрійте трохи оцту, налийте його в тарілку і додайте кілька крапель нашатирного спирту та лавандової олії. Поставте ємність на поличку і зачекайте, поки рідина охолоне. Випари своїм сильним ароматом відлякають міль, що залишилася в щілинах.
Виконайте заморозку або прогрівання продуктів
Як позбутися личинок молі? Прогрійте крупу або інший сипучий продукт, заражений личинками молі, при 100–120 °С. Насипте його на лист, рівномірно розподіліть і поставте в розігріту духовку на 15 хвилин. Тонкий хітиновий покрив яєць та личинок молі не витримає високої температури, і вони загинуть. Подібний ефект можна отримати при прогріванні продуктів у мікрохвильовій печі.
Після обробки крупи або насіння промийте крупи, щоб видалити личинки. Залийте продукт водою в мисці, і личинки, що загинули, спливуть на поверхню. Після промивання просушіть крупу або насіння на серветці, а потім знову прогрійте в духовці або на сонці. Борошно після обробки обов’язково просійте через сито.
Знищити харчову міль на будь-якій стадії її розвитку можна шляхом заморожування. Медичний веб-сайт WebMD рекомендує покласти сухі продукти на 3 дні в морозилку просто в упаковці. Взимку виносите продукти на балкон або терасу. Жодна комаха не витримає мінусових температур. Знезаражений продукт промийте, висушіть, пересипте в чисті сухі ємності, він зберігатиметься довго.
Зробіть пастки для молі
Метелик харчової молі не цікавить їжа, але для їх знищення підійдуть пастки, зроблені своїми руками. До ефективних липких пасток для молі відноситься вазелінова або медова пастка. Зробіть намет із листа картону, зігнувши його навпіл. Змастіть вазеліном або медом внутрішню частину конструкції та поставте її на картонну коробку. Розмістіть пастку там, де літає моль. Незабаром метелики виявляться всередині будиночка і застрянуть у шарі липкої речовини крильцями.
Харчова моль активна вночі і її можна заманити у світлову пастку. Для цього налийте в банку 2/3 води і додайте кілька крапель миючого засобу. Розмістіть пастку під яскравою лампою на всю ніч. Метелики злітаються на світло, потрапляють у мильну воду та тонуть. Разом із ними гинуть комарі та інші мошки.
Журнал з дизайну та домознавства The Spruce рекомендує повісити в коморі липкі стрічки для мух. Метеликів приваблює запах риб’ячого жиру, тому нанесіть на липучки трохи цієї речовини. Підійдуть також готові клейові пастки на основі феромонів. Наклейте їх на дверцята шаф, у яких літає міль. Ці пастки приваблять самок молі, і вони перестануть розмножуватися.
Позбутися харчової молі в одну мить не вийде. Дорослих особин ще можна заманити в пастку або просто прихлопнути, але їхнє ненажерливе потомство ще довго господарюватиме на кухні. У цій ситуації знадобляться профілактичні заходи та ефективні способи боротьби зі шкідниками.