Як пофарбувати меблі, щоб надати їй нового вигляду: покрокова інструкція
Фарбування змінює зовнішній вигляд меблів. Вибравши правильну технологію, зможете створити оригінальний дизайн. Порадами, як це зробити, поділилися дизайнери Еріка Пайсіс та Джесіка Беннетт.
Які меблі можна фарбувати
Найпопулярнішим матеріалом для виготовлення меблів вважається натуральне дерево, ДСП або ЛДСП, МДФ. Згодом верхній шар дерев’яних виробах втрачає естетичний вигляд. Відреставрувати старі меблі допоможе фарбування.
Щоб пофарбувати меблі з дерева, не потрібні спеціальні навички. Важливо правильно підготувати поверхню, вибрати матеріали та послідовно виконати роботу. Предмети меблів фарбують у однотонний колір, освітлюють, роблять яскраві акценти на окремих частинах, малюють принти. Нове покриття допомагає привести різнопланові меблі до єдиного знаменника та створити в будинку затишок.
Дизайнер інтер’єрів та письменниця Еріка Пайсіс пише, що для фарбування меблів підбирають масляні, латексні та акрилові фарби. Використовують і спеціальні фарби, наприклад, крейдяні та молочні. Залежно від типу фарбування користуються пензлем, валиком чи аерозольною фарбою. Сучасні лакофарбові засоби безпечні у використанні та довго тримаються на поверхні.
Для здійснення дизайнерської ідеї потрібно підготувати ґрунтувальний склад, фарбу та фінішне покриття. Ці матеріали використовуйте для цього:
- Грунтовка або праймер. Склад наносять на поверхню меблів, очищену від старого покриття, з метою підвищення адгезійної властивості основи та просочування верхнього шару.
- Морилки, лаки, воски. Якщо структура деревини виглядає пристойно, її покривають прозорим засобом, який підкреслює привабливий вид деревини. Таке покриття ідеально підходить для меблів з натуральної деревини, спочатку покритої лаком.
- Фарби. Фарбувальний склад повністю перекриває початковий колір. При нанесенні кількох шарів змінюється структура поверхні. Для кожного типу матеріалу вибирають спеціалізовану фарбу. За рахунок спеціальних наповнювачів можна зробити поверхню матовою, глянсовою, сатиновою або текстурованою. Перед виконанням основної роботи підготуйте робоче місце і зберіть інструменти. При фарбуванні знадобиться:
- плівка для підлоги;
- малярна стрічка для захисту частин меблів, які не підлягають фарбуванню;
- рукавички;
- наждачний папір для зняття старого покриття;
- шліфувальна машинка для зняття лаку та фарби на меблів;
- щітки, валики різних розмірів для нанесення праймера і лакофарбових виробів. предмет меблів на окремі деталі, зняти фурнітуру та закрити малярним скотчем частини, що не знімаються (скляні або дзеркальні вставки, вінтажний декор). З шаф знімають дверцята, виймають полиці та відкручують усі кріплення.
Як правильно фарбувати меблі
Незалежно від способу фарбування та типу меблів, підготуйте поверхню до нанесення свіжого шару лакофарбових виробів. Ретельна обробка забезпечить ідеальну основу без зламів, тріщин і волокон, що стирчать. Новий шар фарби ляже рівним шаром і довго протримається.
Виконуйте фарбування меблів поетапно:
- Видалить з поверхні бруд та жирні плями миючим засобом.
- Протріть поверхні сухою серветкою і дайте повністю просохнути.
- Ошкурьте деталі дрібнозернистим наждачним папером або шліфувальною машинкою. Змахніть пил сухою щіткою. Для лакованих і полірованих поверхонь цей процес є обов’язковим.
- Зашпаклюйте сколи та тріщини, залиште висохнути і зачистіть зашпакльовані місця наждачним папером.
- Загрунтуйте поверхні в 1–2 шари підготовленим праймером. Після повного висихання зачистіть наждачкою та приберіть щіткою пил із щілин та кутів.
- Покладіть деталь, що підлягає фарбуванню, на рівну поверхню. Заклейте малярським скотчем частини меблів, які не підлягають фарбуванню.
- Нанесіть перший шар фарби або лаку, застосовуючи валик, пензель або аерозольний балончик. Залишіть просихати.
- Накладіть ще 1–2 шари, щоб крізь основний шар не просвічувалася ґрунтовка. Залишіть до повного висихання.
- Нанесіть декоративний шар лаку, щоб закріпити фарбу і зробити відтінок пігменту більш насиченим.
Після повного просихання фінішного шару видаліть маляр меблевий каркас. При монтажі конструкції, замініть старі кріплення та зламану фурнітуру.
Загальний алгоритм фарбування меблів однаковий. Але для отримання якісного результату враховуйте тип матеріалу та відповідний тип фарбування. Специфіка роботи така:
- ДСП та ЛДСП. Як перефарбувати меблі із ДСП? Обробіть декоративне покриття плит ДСП наждачним папером, зніміть шар покриття та загрунтуйте. Для фарбування використовуйте аерозольні алкідні або акрилові фарби. Наносите їх плавно, без потік і в 2 шари, роблячи паузи для вбирання фарби в пористий матеріал.
- Натуральне дерево. Нанесіть ґрунтовку, відшліфуйте наждачним папером, пофарбуйте. Не використовуйте емалі, лаки, морилку та їх аналоги, від яких деревні волокна набухають, піднімається ворс і поверхня стає шорсткою. Фарбуйте натуральне дерево олійною, акриловою, крейдовою фарбою.
- Локоване дерево. Зніміть шар старого лаку спеціальним засобом, гарячим феном або шліфувальною машинкою. Нанесіть грунтовку та фарбуючий склад. Підійде акрилова фарба на водній основі, яка швидко сохне і не виділяє шкідливі випаровування.
Як перефарбувати темні меблі у світлі? Пофарбуйте темні меблі в 2 або 3 шари світлою фарбою. Кожен шар наносите після повного висихання попереднього. Зазвичай цього достатньо, щоб основа не просвічувалася.
Веб-сайт по домоводству This Old House припускає можливість фарбування м’якої оббивки на меблів. Для цього застосуйте крейдову або латексну фарбу. Втирайте її валиком у змочену водою оббивку кількома шарами. Після просихання накрийте фарбу шаром воску чи патини для надійності. Такий спосіб дозволяє реставрувати старі стільці та дивани, повертаючи їм оригінальний вигляд.
Фарбування дозволяє реставрувати меблі з міцною основою, що втратила зовнішній блиск. За правильної технології фарбування меблевий гарнітур виглядає як новий.