Використання Ventoy для створення мультизавантажувальної флешки

Ventoy – безкоштовна програма, яка швидко набирає популярність серед користувачів і дозволяє легко створити мультизавантажувальну флешку або зовнішній USB диск для UEFI і Legacy, MBR і GPT систем шляхом простого копіювання завантажувальних файлів ISO на накопичувач з різноманітними налаштуваннями. Утиліта доступна як для Windows, так і для Linux, проте далі розглядатиметься лише версія для Windows. Також Ventoy можна використовувати для Android для створення флешки для завантаження на телефоні.

Процес створення

Ось основні кроки для створення мультизавантажувальної флешки з параметрами за замовчуванням:

  1. Завантажте архів з Ventoy останньої версії з офіційної сторінки розробника та розпакуйте його у зручне розташування.
  2. Запустіть файл Ventoy2Disk.exe з папки (якщо з’явиться попередження від SmartScreen, натисніть “Докладніше”, а потім “Виконати в будь-якому випадку”).
  3. За потреби увімкніть українську мову інтерфейсу в програмі, вибравши її у пункті Language головного меню.
  4. У вікні програми виберіть потрібну флешку (увага: за умовчанням всі дані з неї будуть видалені, але є можливість роботи і без видалення) і натисніть кнопку “Встановити” або “Install” для підготовки USB накопичувача.
  5. Головне вікно Ventoy для запису на накопичувач

  6. Двічі підтвердіть, що ви зрозуміли, що всі дані з флешки будуть видалені.
  7. Підтвердження форматування флешки Ventoy

  8. Після короткого проміжку часу ви отримаєте повідомлення про те, що Ventoy успішно встановлено на пристрій. Натисніть Ок та закрийте вікно програми.
  9. Завантажувальна флешка Ventoy успішно створена

Накопичувач буде розділений на два розділи: один великий у файловій системі ExFAT і інший – FAT, з файлами для завантаження (у провіднику, можливо, відображатиметься лише перший з них).

Додавання образів

Скопіюйте необхідні завантажувальні файли ISO на перший розділ ExFAT. Також підтримуються формати WIM, VHD та IMG. Ви можете організувати файли в папки для зручності, на роботу завантаження це не вплине (не використовуйте прогалини та кирилицю в іменах папок). Для перемикання між режимами перегляду (Tree View та List View) можна натискати клавішу F3 в меню Ventoy.

Завантаження з флешки

Тепер ви можете налаштувати завантаження з флешки в BIOS або використовувати Boot Menu, щоб завантажитися в Legacy або UEFI режимі. Меню завантаження виглядатиме приблизно так:

Рекомендується відключити Secure Boot. У програмі є можливість включити підтримку Secure Boot (в розділі “Опції” головного меню), однак для цього знадобляться додаткові дії, які описані в інструкції по Secure Boot і завантаженню з флешки Ventoy. Ви також можете змінити ці параметри, перш ніж натискати кнопку “Встановити”, відкривши меню “Опції”.

Опції установки Ventoy

Настройки Ventoy

В опціях ви знайдете такі можливості:

  • Підтримка Secure Boot – можливість завантаження без відключення Secure Boot (за замовчуванням увімкнено).
  • Стиль розмітки розділів – вибір між GPT та MBR (вибір MBR дозволяє завантажуватися в UEFI та Legacy режимах, GPT – тільки в UEFI).
  • Видалення Ventoy – видаляє Ventoy з вибраного накопичувача.
  • Показати всі пристрої – відображення не лише знімних, а й локальних накопичувачів.
  • Неруйнівна установка – запис Ventoy на флешку без видалення вже наявних файлів.

Використання VentoyPlugson

Запустіть VentoyPlugson з розпакованого архіву Ventoy, вкажіть флешку з Ventoy та натисніть Start.

Запуск налаштувань VentoyPlugson

Відкриється веб-інтерфейс для конфігурації параметрів, які автоматично будуть записані у файл конфігурації на накопичувачі.

Конфігурація Ventoy у VentoyPlugson

Додаткові можливості

Ventoy також пропонує функції, такі як обхід системних вимог Windows 11, налаштування тем оформлення та створення завантажувальної флешки без видалення вже існуючих файлів. Ви можете використовувати:

  • Меню Ventoy з клавішею F2 для вибору образу на підключених накопичувачах (доступно з версії 1.0.67).
  • Утиліту VentoyVlnk.exe для створення файлу для завантаження з локального диска.

Ventoy LiveCD

У випадку, якщо Ventoy не може бути встановлено на накопичувач, спробуйте варіант використання образу Ventoy LiveCD. Просто запишіть його на флешку за допомогою Rufus, завантажтеся з неї та використовуйте утиліту в Linux, запущеній у Live-режимі. Також можна ознайомитися з іншою схожою програмою AIO Boot.