Шумить кулер при включенні ПК – чому і можливі дії

Деякі користувачі стикаються з тим, що одразу після вмикання комп’ютера вентилятори системи охолодження сильно шумлять і працюють на повну потужність, але після входу в операційну систему Windows, зазвичай, шум зникає. У цій інструкції ми детально розглянемо, чим може бути викликаний сильний шум кулерів при вмиканні і що можна зробити в цій ситуації.

Чи є шум свідченням проблем?

Робота кулерів на повну потужність при включенні — не завжди свідчення проблем.

Часто навіть на новому комп’ютері з новими комплектуючими, який не бачив пилу, ви можете стикнутися з такою ж ситуацією:

  • При вмиканні комп’ютера і до початку завантаження системи всі вентилятори працюють на повну потужність, що, звісно, викликає шум, оскільки повністю безшумної роботи системи охолодження не буває.
  • На етапі завантаження (зазвичай ще до входу) системи шум зникає, і швидкість обертання повертається до норми.

Описувана картина може бути пояснена дуже просто: до того, як операційна система завантажить необхідні драйвери управління електроживленням, від яких також залежить швидкість обертання вентиляторів, вони «неуправляємим» чином працюють на повну потужність. Як тільки необхідні системні драйвери завантажені — швидкість обертання приводиться до потрібної в залежності від поточних температур компонентів.

Особливості Windows 10 та 11

У випадку з Windows 11 та Windows 10 іноді можливий дещо відмінний сценарій:

  • Після завершення роботи і вмикання, або після виходу з режиму гібернації/сну кулери шумлять.
  • Якщо з запущеної системи використовувати пункт «Перезавантаження» в меню завершення роботи, то при перезавантаженні стрибка швидкості обертання не спостерігається.

Якщо ви спостерігаєте таку поведінку, можливі два рішення: вимкнути швидкий запуск Windows або спробувати встановити оригінальні (навіть не найновіші) драйвери чипсета і системних компонентів (Intel ME, ACPI тощо) з сайту виробника материнської плати саме для вашої моделі.

Налаштування швидкості обертання кулерів у BIOS/UEFI

В BIOS/UEFI деяких материнських плат ви можете знайти налаштування для управління швидкістю обертання вентиляторів в залежності від температури, які можуть працювати і до завантаження системи. Досить зайти в BIOS/UEFI і перевірити наявність таких налаштувань. Необхідні пункти можуть називатися по-різному:

  • Q-Fan Control
  • Smart Fan Control
  • Fan Tuning

Налаштовуються вони також по-різному: на деяких материнських платах ви можете задати граничні значення температури і відповідні значення швидкості обертання вентиляторів.

Налаштування швидкості обертання кулерів в UEFI

На деяких інших — налаштувати політику роботи системи охолодження: активну або пасивну, або вибрати режим роботи: тихий, стандартний, ігровий та інші. Доступні налаштування можуть залежати від режиму налаштувань, вибраного в UEFI — в розширеному режимі (Advanced mode) їх буде більше, в спрощеному — менше.

Q Fan Control в UEFI

А іноді потрібно лише включити або вимкнути управління швидкістю обертання (краще — включити):

CPU Smart Fan Control в BIOS

Такі ж настройки роботи системи охолодження ви можете зустріти у фірмовому ПЗ від виробника материнської плати, а для деякого обладнання можуть працювати і сторонні програми, такі як SpeedFan.

Додаткова інформація

Якщо раніше за вашим комп’ютером ви не спостерігали подібних проблем, можливо, настав час почистити його від пилу і змазати кулер. Про це детально в статті: Що робити, якщо сильно шумить комп’ютер.

Змазування кулерів

Також в рідкісних випадках можлива ситуація, коли кулер підключений неправильно (за сучасними мірками). Наприклад, до двоконтактного роз’єму: у цьому випадку автоматичного управління швидкістю його обертання не буде, а вентилятор завжди працюватиме на повну потужність з урахуванням поданого напруги.

І, нарешті, можливий знос підшипника вентилятора або його пошкодження — у цьому сценарії оптимальним рішенням може бути заміна на новий.