Як змусити себе читати: 7 ефективних способів знову полюбити читання

Читання книг – магічний процес. Це можливість прожити не одне життя, а кілька. Якщо не любите чи розлюбили читати, скористайтеся ефективними порадами фахівців, щоб насолодитися процесом.

Зверніть увагу на користь читання

Багато хто вважає, що потрібну інформацію можна отримати з коротких довідників в інтернеті, популярних статей та постів у соцмережах. Це помилка. Книга дає повну картину світу, дисциплінує та виконує функцію медитації. Це можливість відірватися від проблем та зробити повне занурення у улюблену тематику. Колишній трейдер та есеїст, автор бестселера «Чорний лебідь» Нассім Талеб не читає ЗМІ, лише книжки.

Науково доведено, що книга рятує від депресії, продовжує життя, пише автор статей про охорону здоров’я та психологію Темма Еренфельд. САЕ (Рада за освітою дорослих) оприлюднить такі наукові факти: 6 хвилин мовчазного читання знижує стрес на 68%. Читання по 30 хвилин на день продовжує життя в середньому на 2 роки.

Мотивуйте себе

Крім загальної користі читання, позначте свою додаткову індивідуальну мету, чому вам важливо читати — для освіти, загального розвитку, задоволення. Неможливо не читати, якщо навчаєтесь у школі чи іншому навчальному закладі. Читання дозволяє поповнити знання, щоб потім отримати атестат про освіту, диплом, опанувати нову професію.

Щоб бути затребуваним у сучасному світі, необхідно постійно вчитися. Таку можливість надають книги, за допомогою яких можна зайнятися самонавчанням. Багато відомих людей, які жили до епохи інтернету, — самоучки: Леонардо да Вінчі, Герман Гессе, Марк Твен, Джон Стейнбек, Альберт Ейнштейн, Бенджамін Франклін, Нікола Тесла. Читання відкриває будь-які двері, а в наші дні ви можете дізнатися про все, що хочете, пише психолог і коуч Пітер Холлінз у книзі «Наука самонавчання».

Виділіть час на читання

Одна з головних відмовок людей, які не люблять книги, — немає часу ні читати, ні слухати аудіокниги. Проаналізуйте, як минає день, скільки гортаєте соцмережі, знаходитесь у дорозі та інші заняття, які приносять мало користі, але забирають час. Спробуйте брати з собою книгу і читати за будь-якої нагоди — по дорозі на роботу і назад, у черзі до лікаря або в моменти іншого очікування.

Контролюйте час, який проводите в соцмережах, замініть якусь його частину на читання книги. Щоб не забувати про це, поставте нагадування у телефоні. Не форсуйте події: почніть читати з 15 хвилин на день або 5 сторінок. Але обов’язково щодня, щоби виробити звичку.

Будинки кладіть книгу на видному місці, щоб вона завжди була у вас під рукою. Наприклад, на подушку, щоби не забути почитати перед сном. Читання паперової книги перед сном, на відміну від смартфона та електронної книги, допомагає заснути, пише САЕ.

Дівчина в метро

Читайте те, що цікаво

Ще одна відмовка — читати нецікаво. Але ніхто не змушує вас читати те, що не викликає інтересу. Навіть нудному підручнику завжди можна знайти альтернативу. Важливим є не лише результат, а й процес читання, який має приносити користь та задоволення.

Якщо знайомі рекомендували якусь книгу, але й на 50 сторінці ви продовжуєте позіхати, сміливо відкладайте її та шукайте те, що подобається вам. Для цього зробіть таке:

  • визначтеся з метою;
  • складайте список книг цікавої вам тематики;
  • почитайте рецензії, анотації, відгуки;
  • переконайтеся, що вам підходить стиль викладу, читається легко та зрозуміло.

Починайте читати ту книгу, яка зацікавила найбільше, навіть якщо вона не входить до списку топових. Вибирайте видання зі зручною палітуркою та шрифтом. Якщо розчарувалися в одній книзі, не журіться. Книги як люди: кожна має свій характер. Обов’язково знайдете свою кохану.

Читайте не більше, а краще

Не женіться за кількістю прочитаного, а намагайтеся отримати з нього максимальну користь. Для цього психолог Пітер Холлінз радить використовувати метод філософа та психолога Френсіса П. Робінсона. Активне читання складається з 5 пунктів:

  1. Опитування.
  2. Питання.
  3. Читання.
  4. Повторення.
  5. Огляд.

Перед читанням перегляньте зміст, заголовки та підзаголовки, щоб мати уявлення, про що читатимете. Щоб пробудити цікавість, запитайте себе: «Про що ця глава?». Перетворіть питання назви розділів. Далі приступайте до активного читання: читаючи, шукайте відповіді на запитання, які вас цікавлять. Перевірте, що запам’ятали із прочитаного. Огляд – повторення самому собі, у чому сенс глави чи всієї книги.

На полях обов’язково робіть нотатки, позначайте ключові слова та основні тези. Це допоможе запам’ятати та використовувати прочитане.

Чоловік з книгою

Використовуйте скорочення

Скорочення не тільки збільшує швидкість, а й підвищує зосередженість та ефективність читання. Використовуйте ефективні тактики скорочення:

  1. Слідкуйте, щоб не було промовлення тексту. Це сповільнює роботу та розфокусує.
  2. Тренуйте зір. Що менше очі відриваються від сторінки, то швидше ви читаєте.
  3. Лінійне читання — повільне читання. Навчіться читати по діагоналі, переглядаючи сторінки з другорядними темами.

Важливо читати не тільки швидко, але й запитувати, що ви читаєте, робити нотатки та порівнювати отриману інформацію з іншими книгами на цю ж тему. Підвищити ефективність читання допоможе книга Мортімера Адлера “Як читати книги”.

Стати самоукою може стати кожен, обмежень за віком, статтю та походженням немає. Все, що потрібно, – це активно знаходити нові знання і робити це з проникливим та оцінним розумом, пише Пітер Холлінз.

Дивіться екранізації та слухайте аудіокниги

В основу багатьох культових фільмів, таких як «Віднесені вітром» (1939), «Гордість і упередження» (2005), «Великий Гетсбі» (2013) ), “Бійцівський клуб” (1999), “Зелена миля” (1999), “Володар кілець” (2001-2003), були покладені літературні твори. Дивіться екранізації, і у вас з’явиться бажання прочитати першоджерело.

Аудіокниги не замінять повністю паперові, але все ж таки краще слухати їх, ніж відмовитися від книг взагалі. Тим більше, що слухати можна у транспорті, на прогулянці із собакою, під час занять спортом. Привчивши себе до слухання, підключайте і паперовий варіант.

Дівчина в навушниках

Читання стимулює мозок і навіть змінює наші дії в житті, пише автор книги «Походження: як дев’ять місяців до народження формують решту нашого життя» Енні Мерфі Пол. Люди, які регулярно читають книги, в середньому більш задоволені життям, щасливішими і з більшою ймовірністю відчувають, що все, що вони роблять у житті, того варте, зазначає САЕ.

Незважаючи на прогнози, паперові книги не здають позиції, а вчені знаходять дедалі нові горизонти їхньої користі для людини. Якщо ви відвикли від читання або навіть не починали, ці 7 порад допоможуть полюбити читання. Хто втягнувся, того не відірвати.