Як точити ножі для кухні в домашніх умовах
Ніж на кухні – важливий інструмент господині. Його можна нагострити у різний спосіб. Як правильно точити ножі, пояснили інтернет-портали Webstaurant Store та A Food Lover’s Kitchen.
Як точити ножі каменем?
Заточити ніж можна за допомогою точильного каменю. Для цього зазвичай використовують селище – абразивний інструмент у вигляді прямокутного дрібнозернистого бруска. Інтернет-портал Webstaurant Store пише, що точильним каменем лезо ножа сточується набагато менше, ніж на інших пристроях. Кухонні ножі зазвичай заточуються під кутом 22,5 °.
Інструкція:
- Покладіть точильний камінь на вологий рушник, розкладений на рівній поверхні.
- Візьміть ніж за рукоятку під кутом 22,5°. Повільно проведіть лезом ножа з грубим абразивом, починаючи з п’яти і закінчуючи кінчиком.
- Повторіть цю дію п’ять разів.
- Переверніть ніж на інший бік і заточіть інший бік леза тим же рухом, повторюючи 5 разів.
- Поверніть ніж на першу сторону і проведіть ножем від кінчика до п’яти. Повторіть цей рух п’ять разів.
- Переверніть на зворотний бік і заточіть лезо від кінчика до п’яти разів.
- Переверніть точильний камінь на бік із тонким абразивом і повторіть кроки 1–5.< /li>
Як точити керамічний ніж? Керамічні ножі крихкіші, ніж сталеві, і прибрати зазубрини на них може тільки алмазний абразив. Кулінарний блог A Food Lover’s Kitchen радить при заточуванні на алмазному камені притискати лезо керамічного ножа обома руками, повільно пересуваючи його від основи до кінчика спочатку з одного, а потім з іншого боку.
Як точити ножі точилкою?
Легше всього наточити ніж за допомогою спеціального пристосування – ручної або електричної точила для ножів. Процес займе трохи більше кількох хвилин.
WikiHow рекомендує точити ніж так:
- Виставте на точилці режим «грубо» для дуже тупих ножів, яким необхідно змінити форму. Якщо ніж не дуже тупий, достатньо «точного» налаштування, яке використовується для повсякденного догляду за ножем. Муфта точного регулювання допомагає відрегулювати кут заточування з точністю до 0,1°. Доклавши невелике зусилля, натисніть лезо вниз і протягніть через отвір до себе.
- Повторіть цю дію від 3 до 6 разів.
В електроточилці натискати на лезо не доведеться, оскільки цю роботу виконають механізми:
- Поставте «точне» налаштування і проведіть кілька разів лезом ножа через точилку, щоб завершити процес та вирівняти край леза. Якщо у точилки більше одного налаштування, проведіть ніж через кожну проміжну настройку 1-2 рази для кращого результату.
- Промийте ніж і висушіть його рушником.
Повністю висушіть ніж після заточування, щоб він не заіржавів. Якщо кухонний ніж знаходиться в постійній роботі, заточуйте його щодня, застосовуючи «точне» налаштування.
Як точити ножі мусатом?
Мусат — металевий стрижень із насічками на поверхні. Цей пристрій при контакті з лезом ножа не знімає верхній шар сталі, зберігає форму ножа та його робочу поверхню.
Ось алгоритм заточування ножів мусатом:
- Поставте основу ножа (п’яту) у верхній точці стрижня.
- Встановіть клинок по відношенню до точилки під кутом 15 –20°.
- Проведіть лезо по всій довжині мусату тягучим і трохи різким рухом, що описує дугу. Натисніть трохи на полотно, щоб заточування проходило рівномірно.
- Повторіть дію 5-6 разів. Кожне наступне ковзання ножа по мусату виконуйте з меншим тиском на клинок, щоб прибрати дрібні задирки і зробити ріжучу кромку гладкою та гострою.
- Переверніть лезо ножа на інший бік. Виконайте такі ж рухи по мусату для цієї сторони (5–6 разів).
Точити ножі мусатом можна на вазі та з опорою. У першому варіанті металевий стрижень розміщують у вертикальному положенні, а у другому – упирають кінець стрижня в стіл або дошку, не змінюючи техніку заточування ножів.
Як точити ножі наждачкою?
Наждаковий папір покритий абразивним матеріалом, що дозволяє використовувати його для чищення різних поверхонь. Використовувати наждачку можна і для заточування ножів. Для цього наждачний папір прикріплюють до твердої поверхні, інакше точити ніж буде незручно.
Пристосування для заточування ножів наждачним папером зробіть на дерев’яному бруску або на керамічній плитці. Прикріпіть наждачку до бруска звичайними скобами. Для надійного кріплення плитки використовуйте спрей-адгезив. Нанесіть його на зворотний бік наждакового паперу та на лицьову сторону плитки, з’єднайте разом і покладіть під вантаж для висихання. Щоб надійно лежав на рівній поверхні, приклейте знизу дві гумові смужки.
Правила заточування ножа:
- Покладіть пристрій для заточування ножів на рівну поверхню.
- Дотримуйте однією вільною рукою край плитки з наждачним папером.
- Візьміть ніж в іншу руку і проводьте його ковзними рухами по наждачному паперу від основи до кінчика з боку леза. Виконуйте рухи не менше 5 разів.
- Переверніть ніж на інший бік. Повторіть рухи таку саму кількість разів, щоб лезо було заточено рівномірно.
>
Якщо ножі доводиться точити часто, змінюйте наждачний папір. Завдяки спрею-абразиву легко знімається з основи. Новий шматок наклейте так само і точіть ножі щодня.
Кухонні ножі завжди мають бути гострими. Якщо під рукою є простий пристрій, наточити лезо можна і самому.