Якщо вам потрібно дізнатися таймінги оперативної пам’яті на вашому комп’ютері або ноутбуку — як поточні таймінги, так і набір, підтримуваний модулями оперативної пам’яті, зробити це можна за допомогою спеціальних програм для аналізу характеристик обладнання комп’ютера.
Програми для перегляду таймінгів
У цій інструкції для початківців розглянемо найпопулярніші програми для Windows 10, 8.1 і Windows 7, які дозволяють переглядати таймінги та інші характеристики встановленої оперативної пам’яті. Також може бути цікавим питання: чи можна встановлювати оперативну пам’ять різного обсягу, з різною частотою, таймінгами та напругою.
Перегляд таймінгів у CPU-Z
CPU-Z — найпопулярніша безплатна програма для отримання відомостей про оперативну пам’ять. Якщо вам потрібна компактна, проста, безкоштовна та інформативна утиліта, яка дозволяє отримати відомості про апаратні характеристики ПК або ноутбука, CPU-Z — ваш вибір. Кроки для визначення таймінгів оперативної пам’яті будуть такими:
- Скачайте CPU-Z з офіційного сайту. На сторінці є кілька варіантів завантаження, я зазвичай використовую портативну версію в ZIP-архіві.
- Після запуску програми (в папці будуть присутні версії для 64-бітних та 32-бітних Windows) перейдіть на вкладку «Memory». Тут, у розділі Timings ви отримаєте інформацію про поточні таймінги оперативної пам’яті. Наприклад, з скриншоту нижче можна зробити висновки: частота пам’яті 2933 МГц (DRAM Frequency множимо на два, так як використовується двоканальний режим) з таймінгами 17-19-19-39.
- Перейшовши на вкладку SPD, можна отримати відомості про підтримувані модулями оперативної пам’яті (окремо для кожного модуля, вибираючи потрібний у полі «Slot») профілі, частоти та таймінги, а також додаткову інформацію, включаючи виробника та модель модуля оперативної пам’яті.
AIDA64 — більше інформації і додаткові можливості
Наступний варіант — використання AIDA64. Програма не безкоштовна, але навіть у безкоштовній версії ви можете отримати потрібну інформацію в рамках цієї статті. Офіційний сайт для завантаження AIDA64 — тут.
У AIDA64 є кілька розділів, де можна отримати інформацію про таймінги оперативної пам’яті, як активних, так і підтримуваних планками оперативної пам’яті, вкажу основні:
- Поточні таймінги оперативної пам’яті можна переглянути в розділі «Комп’ютер» — «Розгін».
- Інформацію про підтримувані таймінги кожного модуля можна отримати в розділі «Системна плата» — «SPD». Розділ включає в себе й додаткову інформацію, зокрема, моделі модулів оперативної пам’яті.
- Якщо в головному меню відкрити пункт «Сервіс» — «AIDA64 CPUID», у розділі Memory Type ви також побачите поточну частоту та таймінги оперативної пам’яті.
- Розділ меню «Сервіс» — «Тест кеша та пам’яті» також відображає цю інформацію і, додатково, дозволяє провести тест пам’яті, визначивши один з ключових показників — латентність (Latency) або, інакше кажучи, затримку або швидкість доступу до пам’яті в наносекундах: у тесті AIDA64 вимірюється час від команди на читання даних з оперативної пам’яті до отримання цих даних процесором.
Додаткова інформація
Вищезгадані програми є найбільш популярними та достатніми для зазначеної мети, насправді існує більше таких утиліт. Наприклад, можна відзначити PassMark RAMMon тут, що відображає набір підтримуваних та активних таймінгів кожного встановленого модуля та масу додаткових відомостей.
Існують як більш прості (наприклад, Speccy), так і складні рішення. Більшість програм для визначення характеристик комп’ютера можуть відображати таймінги оперативної пам’яті.
Відео.