Фарба для шкіри: як вибрати і правильно використовувати
Щоб шкіряні вироби мали гарний колір та презентабельний вигляд, на етапі обробки міцний матеріал піддається фарбуванню. Але з часом фарба тріскається і облазить. Як вибрати фарбу для шкіри і правильно її застосувати? Підкажуть професіонали на сторінках власних книг та наукових робіт.
Що таке фарба для шкіри?
Фарба для шкіри — це спеціальний фарбуючий склад, який надає матеріалу рівний гарний колір. Компоненти, що входять до її складу, здатні проникати всередину волокон або покривати поверхню матеріалу щільним шаром. Така фарба має водовідштовхуючий ефект і стійкість до механічних пошкоджень.
Навіщо потрібна фарба для шкіри? Пігмент, що фарбує спеціально для шкіряних речей, використовується для таких цілей:
- миттєве відновлення кольору або надання речам нового відтінку;
- реставрація виробів зі шкіри з метою маскування неглибоких і середніх дефектів;
- оновлення тьмяних і вицвілих волокон;
- пом’якшення натуральної та штучної шкіри, усунення огрубіння;
- розпис шкіряних виробів.
З її допомогою реставрують будь-які шкіряні речі та вироби: одяг, взуття, сумки, рукавички, ремені, а також оббивку меблів та салонів автомобілів.
Які види фарби для шкіри? Виробники поділяють фарби на дві великі групи, які мають свої особливості та переваги:
- Проникні (анілінові). Фарбуючі пігменти у складі проникають у структуру шкіри. При цьому фарба не деформує шкіру, зберігає рельєф поверхні (усі мікроскопічні ворсинки, нерівності) та не утворюють щільну плівку. Анілінові пігменти часто використовують для фарбування нубуку, гладких шкір з рельєфним малюнком та замші. Забарвлення таким барвником може проводитися тільки зі світлого тону в темний. У промисловості випускається 3 типи проникних фарб для шкіри: на водній основі; на спиртовій основі; на основі органічних розчинників. Після фарбування шкіру необхідно покрити фінішним складом для закриття пір на шкірі.
- Поверхневі. Такі барвники лягають на шкіру у вигляді найтоншої плівки, перекриваючи природну текстуру матеріалу. Поверхневі фарби застосовують для маскування серйозних пошкоджень, глибоких тріщин та оновлення виробів з гладкої шкіри. У продажу часто можна зустріти акрилові поверхневі барвники. Їхні переваги описав викладач спеціальності «Хімічні технології» в Казанському технологічному університеті В. В. Піскарєв:
- не містять розчинників;
- легко змиваються водою (поки не висохли);
- швидко висихають;
- стійкі до дії УФ-випромінювання;
- дають велику свободу у виборі техніки;
- стійкі до дії хімічним та фізичним впливам. Ці барвники випускають у рідкій формі, а також у вигляді крему або аерозолю. Їх наносять пензликом, губкою або розпилювачем у кілька шарів. На завершальному етапі фарбування рекомендується нанесення шару воску або іншого водовідштовхувального складу.
У домашніх умовах (при фарбуванні взуття, шкіряних курток, м’яких меблях) частіше використовуються поверхневі пігменти. Залежно від типу нанесення виділяють такі фарби для шкіри: аерозольні. Такі фарби легко наносяться, швидко сохнуть, підходять для будь-якого типу шкіри.
Яка фарба для шкіри краща? Однозначної відповіді на це питання не існує. Все залежить від того, навіщо потрібна фарба: якщо потрібно підфарбувати диван, зберігши його автентичний вигляд, вибирайте анілінові барвники. Для радикального перефарбовування чи нанесення малюнка підійдуть акрилові пігменти. Аерозольними простіше користуватися, кремові та рідкі підходять для реставрації окремих ділянок шкіри.
Правила використання фарби
Шкіра – це дуже вимогливий матеріал. Щоб взуття чи одяг з нього прослужили довго, за ним потрібно правильно доглядати. Автор книги «Радянське домоводство» Інна Тихонова радить протирати шкіряні вироби олією. Але якщо помітили потертості, вихід один – фарбування.
Як вибрати фарбу для шкіри? Орієнтуйтеся на такі рекомендації та правила:
- Не помилитеся. Важливо відрізняти фарбу від просочення або спрею, які призначені для догляду і придатні для фарбування. Визначтеся з формою. Виробники випускають фарбу у вигляді розпилювача, балончика з поролоновим наконечником або просто в ємності з кришечкою.
- Уважно прочитайте інформацію на упаковці. На ній має бути зазначено, що це саме засіб для фарбування натуральної шкіри та його тон (колір). Також зверніть увагу на склад.
- Вибирайте фарбу перевіреного виробника.
Якщо вирішили пофарбувати шкіряну річ самотужки, підготуйте необхідні інструменти та матеріали:
- вибрана фарба для шкіри;
- рукавички;
- захисні окуляри;
- клеєнка або відріз тканини;
- пензлик, губка або шматочок поролону;
- тепла вода;
- мило;
- знежирююча рідина;
- закріплювач фарби;
- засіб для догляду за шкіряними виробами;
- м’яка щітка.
li>
Як використовувати фарбу для шкіри? Щоб фарбування вдалося, виконуйте покрокову інструкцію:
- Підготуйте виріб до фарбування. С. Потапкін у своїй праці «Настільна книга з домоводства. 1000 практичних порад на всі випадки життя» радить тканини та вироби перед фарбуванням обов’язково очистити від плям. Для цього вимийте виріб водою з милом.
- З чистих речей, що підлягають фарбуванню, видаліть металеві гудзики та прикраси, щоб уникнути утворення плям від іржі.
- Виберіть місце для фарбування. Одяг повісьте на плічка або манекен, взуття поставте на стіл. Поверхні, які будуть контактувати з фарбою, накрийте клейонкою або непотрібною тканиною.
- Вдягніть захисні засоби: окуляри та рукавички.
- Знежирити поверхню шкіри. Використовуйте спеціальний засіб або приготуйте суміш самостійно (змішайте воду з ацетоном або спиртом у пропорції 1:1). Змочіть у розчині ватяний диск і протріть річ.
- Коли виріб просохне, приступайте до фарбування. Визначте найбільш потерті місця та нанесіть фарбу на них.
- Після пофарбуйте всю поверхню, особливу увагу приділяючи швам на рукавах, комірі, ділянкам навколо застібок.
- Дайте фарбі висохнути (від 20 до 40 хвилин) та оцініть результат. При необхідності повторіть фарбування.
- В кінці нанесіть закріплювач або протріть шкіру розчином оцту.
- Для збереження еластичності матеріалу обробіть виріб воском, рициновим маслом або іншим засобом для шкіри та відполіруйте м’якою щіткою.
На речах та предметах зі шкіри часто з’являються пошкодження та потертості. Швидко та недорого оновити шкіряний виріб допоможе фарбування спеціальним засобом. Визначтеся з виглядом та формою барвника і приступайте до фарбування, надихнувшись порадами професіоналів.