Зимовий режим вікон: чим відрізняється і як перевести вікна на нього
Зимовий режим вікон гарантує герметичність по периметру стулки. Як його правильно налагодити? Поради дають інтернет-видання Homebuilding & Renovating, WikiHow, This Old House.
У чому особливості зимового режиму вікон ПХВ, що для нього потрібно
Зміна температурного режиму впливає на функціональність металопластикового вікна. На склі з’являється конденсат, з вікна дме, виникають проблеми з фурнітурою. Це означає, що настав час змінити режим роботи з літнього на зимовий.
Що таке зимовий режим вікон? Зимовий режим вікон – це неформальна назва способу ущільнення металопластикових вікон у холодну пору року. Для зимового режиму характерне щільне прилягання стулки вікна до рами, що мінімізує втрату тепла.
При літньому режимі стулка прилягає до рами нещільно. Повітря у приміщенні безперервно циркулює, що дуже зручно у спеку. У міжсезоння зручно скористатися стандартним режимом. Він має середнє притискання стулки до рами, забезпечує помірну вентиляцію та знімає зайве навантаження на ущільнювач.
Зміна режимів роботи фурнітури можлива не у всіх металопластикових конструкцій, а лише у тих, на яких встановлена сучасна фурнітура. Є три класи фурнітури:
- Бюджетна. Цей тип використовують при будівництві нових будівель, облаштуванні технічних приміщень, теплиць. Вона передбачає зміну режимів.
- Стандартна. У більшості випадків такий тип дозволяє регулювати режими та переводити їх з літнього на зимовий.
- Спеціальна. Таку фурнітуру встановлюють у певних умовах (наприклад, захист від злому). Вона має можливість регулювання, але дорожче.
Виконати технічну процедуру переведення вікон на зимовий режим можна самостійно. Інтернет-видання Homebuilding & Renovating радить перевірити на фурнітурі наявність ексцентриків (цапф), які відповідають за ущільнення вікон та дверей ПВХ. Цапфи у фурнітурі бувають овальної форми або круглі з отвором під шестигранний ключ. Їхнє розташування вказує на режим, у якому знаходиться вікно:
- Овальні ексцентрики, розташовані вертикально – літній режим, горизонтально – зимовий, у проміжному положенні – стандартний.
- Круглі цапфи під шестигранник, висунуті назовні до вулиці, – це зимовий режим, розміщені по центру – стандартний, зсунуті в бік приміщення – літній. Якщо позначка спрямована ближче до приміщення, встановлено зимовий режим, якщо орієнтована на вулицю — літній.
Кількість цапфів залежить від розмірів пластикового вікна. У стандартної фурнітури є три рівномірно розташовані цапфи. На вікнах нестандартного розміру три з них знаходяться на бічній планці з боку ручки та одна з протилежної сторони. Інтернет-видання Тhis Old House радить як альтернативу на великих вікнах встановлювати додатковий замок, щоб щільно закривався зазор по всій стулці.
Як покроково перевести вікна на зимовий режим
Фурнітура на металопластиків вікні вимагає правильної експлуатації та технічного обслуговування. Якщо переведення на зимовий режим проводити неправильно, можна зламати окремі деталі та повністю вивести з ладу запірну систему на вікні.
Якщо на вікнах встановлена фурнітура з розширеним функціоналом, виберіть відповідний інструмент для прокручування ексцентриків:
- шестигранник;
- зірочку або викрутку;
- плоскогубці для овальних цапф без отворів.
WikiHow радить проводити регулювання вікон за хорошої погоди. Процес зміни режимів займе не менше 20 хвилин, тому дощ, сніг та вітер стануть на заваді майстру.
Як перевести пластикові вікна на зимовий режим? Для цього:
- Очистіть поверхню рами від пилу перед налаштуванням цапф.
- Видаліть залишки старого мастила з металевих частин фурнітури.
- Змастіть всі рухомі частини механізму фурнітури спеціальним мастилом або промисловим вазеліном. Відкрийте та закрийте стулку для рівномірного розподілу мастила.
- Відкрийте стулку та огляньте уважно бічну планку вікна, щоб переконатися в наявності на ній ексцентриків (цапф). Якщо ці елементи встановлені, вони рухаються при натисканні ручки. У деяких типах фурнітури встановлені втоплені цапфи, тому перед початком перекладу потягніть їх на себе. .jpeg”>
- Поверніть овальні ексцентрики віконним ключем, зірочкою або плоскогубцями в горизонтальне положення. Поставте круглі цапфи з рисою або крапкою у бік вулиці. Круглі ексцентрики зі зміщеним центром розгорніть широким боком у кімнату.
Перевірте правильність перекладу цапфи за допомогою аркуша паперу. Вставте його між стулкою та рамою та переведіть ручку в режим закриття. Якщо лист не витягується, вікно переведено на зимовий режим.
Зверніть увагу, що ексцентрики прокручуються навколо своєї осі. Перемикаючи з літнього на зимовий режим, цапфу можна повернути максимум на 180 °, зі стандартного положення – на 90 °. Зорієнтуйтесь із силою притиску віконної стулки за позначкою на цапфі. Якщо позначка знаходиться близько до зовнішнього боку вікна, отже стулка притиснута до вікна максимально. У цапфи зі зміщеним центром орієнтиром буде центр, яким можна визначити щільність стулки. Чим ближче він до вуличного боку, тим щільніше притискається механізм фурнітури.
Після завершення опалювального сезону поверніть фурнітуру пластикових вікон у вихідне положення (стандарт або літній режим). Не залишайте вікна в зимовому положенні цілий рік. Це призведе до швидкого зношування ущільнювача та погіршення теплоізоляції вікон.
У зимовому режимі металопластикові вікна виконують свою захисну роль на всі 100%. Щільно закрита фурнітурою стулка не пускає холодне повітря до приміщення. За рахунок цього зберігається тепло та знижуються енерговитрати на утримання приміщення.