Деякі власники ПК можуть помітити, що блок живлення комп’ютера видає високочастотний «свист», «писк» або «дзвін» під час роботи — постійно або лише під навантаженням. Це може відбуватися до або після прогріву. Під час роботи перетворювачів напруги блоку живлення виникають вібрації з певною частотою, що, у поєднанні з явищами резонансу, призводить до появи високочастотного звуку, схожого на свист або дзвін.
Що таке «Свист дроселів»?
Це явище зазвичай називають “Свист дроселів”, “Свист котушок” або англійською – “Coil whine”. У блоках живлення комп’ютера найчастіше ефект виникає від понижуючих перетворювачів шин 3.3 і 5 В. Хоча виробники намагаються усунути сторонні звуки при роботі, ситуації з «свистом» можуть виникати з різних причин:
- Нещільне кріплення блоку живлення у корпусі комп’ютера.
- Відсутність заземлення.
- Зношування компонентів блоку живлення, зокрема, конденсаторів.
- Несправність або неякісне підключення кабелів живлення.
- Використання дешевих електронних компонентів у виробництві блока живлення.
Іноді свист може проявлятися лише при використанні блоку живлення з певним обладнанням, зокрема, з конкретними моделями відеокарт. Також варто відзначити, що причиною звуку може бути вентилятор охолодження блоку живлення, хоча, зазвичай, він не видає характерний «свист». Тому, якщо раніше блок живлення працював без сторонніх звуків, а потім з’явилися, можливі рішучі дії:
- Використання розетки із заземленням.
- Перевірка якості підключень та усунення недоліків у складанні.
- Очищення блоку живлення від пилу.
- Використання ізоляційного уретанового лаку для друкованих плат з метою ізоляції або фіксації осердя дроселів.
- Заміна здутих конденсаторів.
- Заміна блока живлення на новий.
Крім того, враховуйте, що користувач може і не чути звук від блоку живлення, навіть якщо він насправді присутній. Наприклад, це може бути пов’язане з тим, що системний блок раніше знаходився під столом у закритому стані, а тепер — на столі з відкритими панелями.