Новини » Статті » Корисне » Сортування сміття: що потрібно знати та як це правильно робити

Сортування сміття: що потрібно знати та як це правильно робити

Утилізація відходів — одна із глобальних екологічних проблем. Великі міста опиняються в оточенні сміттєзвалищ. Їх можна значно скоротити, якщо відокремити те, що піддається переробці.

Компоненти відходів, яким дають друге життя

З середини ХХ століття розвинені країни почали вирішувати проблему скорочення полігонів побутових відходів, які завдають шкоди навколишньому середовищу. Чому необхідне сортування сміття? На думку дослідників методів сортування відходів, вона допомагає вирішити найважливішу сучасну проблему: відокремити високотоксичні матеріали, щоб вони не потрапили в навколишнє середовище (батарейки, акумулятори, лампи, що містять ртуть), і відібрати матеріали, які придатні для повторного використання.

Як правильно сортувати сміття? Для цього від звичайного побутового сміття слід відокремити папір, пластик, метал, скло. Така вторинна сировина становить 60–80% усіх побутових відходів і піддається переробці.

Скло

Скло — це єдиний матеріал, який як вторсировину можна переплавити багато разів без шкоди якості та виготовити нові вироби. Для вторинної переробки підходять скляні пляшки, банки з-під різних напоїв та продуктів, флакони з-під парфумерії та ліків, бій цих предметів. Але автомобільні, камінні та шибки, лампи, кінескопи старих телевізорів не годяться для вторинної переробки. Не слід відсортувати як скло кришталь, кераміку, фарфор, фаянс.

Макулатура

Папір та картон — найпоширеніша вторинна сировина. Цей матеріал можна переробляти 4-5 разів. У макулатуру надсилають непотрібні книги, газети, журнали, зошити, рекламні буклети. Для переробки підходять альбоми з малюнками аквареллю, гуашшю, олівцями.

Не приймуть у макулатуру шпалери, серветки, лотки з-під яєць, цигаркові пачки, ламінований, промаслений та фотопапір, кальку та чеки з магазину, які токсичні речовини.

Зв'язки газет

Пластик

Пластик як вторинна сировина — матеріал складний. Його доведеться сортувати із дотриманням особливих вимог. Можна відправляти у переробку пластикові пляшки (крім ємностей з-під олії), пакети, контейнери для їжі, предмети домашнього вжитку, іграшки.

Інші пластикові вироби становлять небезпеку та не підходять для переробки. Це ламінат, труби, технічні ємності з маркуванням PVC, лотки з полістиролу (маркування PS), одноразовий посуд і пластикова упаковка. Стару, побутову техніку, що прийшла в непридатність, не відправляють на звалище, а здають у спеціальні пункти. З дрібних побутових предметів відсортують та здають металевий посуд, інструменти, алюмінієві та жерстяні банки з-під напоїв та продуктів.

З усіх цих матеріалів після переробки виготовляють нові товари: одяг, меблі, килимові покриття, упаковку, туалетний папір. При цьому суттєво зберігаються непоправні ресурси: дерева, нафта, газ для волокон чи пластику. У масштабах держав ця галузь створює нові підприємства, робочі місця. >

Роздільний збір побутових відходів розглядається Екологічним кодексом РК як раціональна система у сфері управління комунальними відходами. Державна політика передбачає і організацію такої системи, і інформування населення про її переваги, і стимулювання роздільного збору вторинної сировини та органічних відходів. вони йдуть на вироблення тепла. Екологічним кодексом РК заборонено розміщувати на полігонах харчові відходи. У країні є досвід їх переробки для виробництва цінного гумусу, який описує сайт CSD Центру сприяння сталому розвитку РК. відходів. З них утилізується та переробляється близько 16%. Цим зайняті заводи у низці великих міст та приватні підприємства. Роздільний збір сміття для переробки запроваджено у багатьох містах та населених пунктах. Зокрема:

  • відкриваються пункти прийому вторинної сировини;
  • встановлюються контейнери для особливо небезпечних в екологічному плані відходів (батарейок, ртутних ламп, акумуляторів, застарілої електроніки).

Небезпечні відходи передаються для переробки на спеціалізовані підприємства. Така велика екологічна робота починається з кожного домашнього господарства, тому що доцільно сортувати сміття на етапі утворення.

Як сортувати сміття вдома? Обов’язково відокремте небезпечні предмети: батарейки, градусники, побутову хімію, фарби, розчинники, лампи ртутні. Здайте їх у спеціально відведені місця. Всі інші відходи ділите на 2 частини:

  • Непереробні відходи (залишки їжі, побутове сміття).
  • Те, що можна переробити (папір, текстиль, скло, пластик, алюмінієві) і жерстяні ємності).

Для другої категорії відходів заведіть окремі пакети, спеціальні набори ємностей або компактні багатосекційні контейнери. Перш ніж помістити предмети в ці ємності, переберіть їх, зніміть етикетки, промийте. З паперів заберіть скріпки, файли, обкладинки. Щоб заощадити місце, металеві банки та пластикові пляшки можна сплющити.

Що і куди викидати при сортуванні сміття? У магазинах є контейнери для збирання використаних батарейок. Біля житлових будинків формуються системи збирання відсортованого сміття. Для відходів можуть бути визначені дві ємності — для відходів, що не переробляються, і тих, що можна переробити.

Для різних компонентів встановлюють кольорові контейнери, визначаються дні вивезення певних видів відходів. Поряд із сміттєвими баками у дворах стали звичними сітчасті контейнери для пластикових пляшок. Для прийому склотари, макулатури, металобрухту відкриті пункти прийому, де за вторинну сировину можна отримати невелику плату.

Ємності для відходів в руках