Якщо батарея вашого ноутбука швидко розряджається, це може бути викликано різними причинами: від простого зносу акумулятора до програмних та апаратних проблем, наявності шкідливого ПЗ, перегріву та інших факторів. У цьому матеріалі ми розглянемо, чому ноутбук може швидко розряджатися, як визначити конкретну причину, як подовжити його автономну роботу і зберегти ємність акумулятора на тривалий термін. Також може бути корисно: що робити, якщо розряджається акумулятор на вимкненому ноутбуці.
Знос батареї ноутбука
Перше, на що варто звернути увагу при скороченні часу автономної роботи — це ступінь зношеності акумулятора. Це актуально не тільки для старих пристроїв, але й для нових: частий розряд батареї «до нуля» може призвести до передчасної деградації акумулятора.
Є багато способів перевірити стан акумулятора, включаючи вбудоване засіб у Windows 11, 10 та 8 для створення звіту. Однак я рекомендую використовувати програму AIDA64, яка працює на більшості обладнання і надає всю необхідну інформацію навіть у безкоштовній пробній версії.
Ви можете безкоштовно завантажити AIDA64 з офіційного сайту https://www.aida64.com/downloads. Якщо ви не хочете встановлювати програму, завантажте її в ZIP-архіві, розпакуйте і запустіть aida64.exe
з отриманої папки.
У програмі в розділі «Комп’ютер» — «Електроживлення» ви побачите основні параметри, що стосуються проблеми: паспортна ємність батареї та її ємність при повній зарядці, а також «Ступінь зношеності», яка відображає на скільки відсотків поточна повна ємність нижча паспортної.
На основі цих даних можна судити, чи є саме знос акумулятора причиною швидкої розрядки ноутбука. Наприклад, заявлена тривалість автономної роботи — 6 годин. Слід відняти 20% на те, що виробник надає дані для ідеальних умов. Від 4.8 годин віднімаємо ще 40% через знос акумулятора — залишається 2.88 години. Якщо час роботи ноутбука від батареї приблизно відповідає цій цифрі, то шукати додаткові причини не потрібно, все в нормі.
Програми, що впливають на розряд акумулятора ноутбука
Всі запущені на комп’ютері програми споживають енергію. Найчастіше причинами швидкої розрядки є програми в автозапуску, фонові програми, які активно використовують жорсткий диск і ресурси процесора (торрент-клієнти, програми «автоматичної очистки», антивіруси та інші) або шкідливі програми.
Якщо антивірус трогати не потрібно, варто подумати про доцільність використання торрент-клієнта і утиліт очищення в автозапуску, а також перевірити комп’ютер на шкідливі програми (наприклад, за допомогою AdwCleaner).
Крім того, у Windows 10 у розділі Параметри — Система — Батарея, натиснувши на пункт «Подивіться, які додатки впливають на час роботи батареї», можна побачити список програм, які найбільше витрачають акумулятор ноутбука.
Драйвери управління живленням
Ще однією причиною короткого часу роботи ноутбука від батареї може бути відсутність необхідних офіційних драйверів обладнання та управління живленням. Це особливо актуально для тих користувачів, які самостійно встановлюють Windows або використовують драйвер-пак для установки драйверів.
Обладнання ноутбуків багатьох виробників може мати відмінності від «стандартних» варіантів, тому без відповідних драйверів чипсета та ACPI (не плутати з AHCI) воно може працювати неправильно.
Для вирішення проблеми слід:
- Зайти на офіційний сайт виробника ноутбука та знайти необхідні драйвери для вашої моделі.
- Скачати та вручну встановити драйвери обладнання, зокрема чипсета та драйвери ACPI.
- Ознайомитися з описами оновлень БІОС для вашої моделі, особливо якщо вони виправляють проблеми з управлінням електроживленням.
Приклади драйверів:
- Advanced Configuration and Power Management Interface (ACPI) та Intel (AMD) Chipset Driver — для Lenovo.
- HP Power Manager Utility Software, HP Software Framework для ноутбуків HP.
- ePower Management Application, Intel Chipset та Management Engine — для ноутбуків Acer.
- ATKACPI driver для Asus.
- Intel Management Engine Interface (ME) — майже для всіх ноутбуків з процесорами Intel.
Пил та перегрів ноутбука
Ще один важливий фактор, що впливає на швидкість розрядки батареї — це пил у корпусі та перегрів ноутбука. Якщо ви чуєте, що вентилятор системи охолодження працює на високих обертах, це може бути причиною підвищеного споживання енергії.
Рекомендується звернутися до спеціалістів для чищення ноутбука. А якщо вирішите зробити це самостійно, скористайтеся інструкцією: Як почистити ноутбук від пилу.
Додаткова інформація про розряд ноутбука
Кілька порад, які можуть бути корисними при швидкій розрядці ноутбука:
- Включіть економію заряду батареї в Windows 10 в розділі «Параметри» — «Система» — «Батарея».
- Всі останні версії Windows дозволяють вручну налаштувати схему електроживлення.
- Слідкуйте за режимом сну та гібернації, адже ці режими також можуть витрачати заряд, особливо на старих ноутбуках.
Не доводьте батарею до повного розряду. Заряджайте її, коли є можливість. Наприклад, якщо заряд складає 70% — підключіть ноутбук до електромережі.
Варто зазначити, що працювати на ноутбуці від мережі може бути корисніше, ніж постійно використовувати його від батареї до певного процента.
Перевірте наявність таймерів автоматичного вмикання ноутбука.
Сподіваюсь, ці поради допоможуть вам продовжити час роботи ноутбука від однієї зарядки.