Одна з розповсюджених проблем при використанні USB-накопичувачів і карт пам’яті — зникнення записаних файлів після вилучення пристрою: при цьому одразу після запису вони зазвичай читаються, але варто вилучити накопичувач і підключити його знову — файлів немає. У цій інструкції детально розглянуто можливі причини того, що пропадають файли з флешки або SD-карти пам’яті після вилучення, а також способи виправлення ситуації в Windows 11, Windows 10 і попередніх версіях системи.
Що робити, якщо пропадають файли на флешці
- Кешування запису
- Шкідливі програми
- Підроблені накопичувачі
- Додаткова інформація
Кешування запису на накопичувач
Залежно від версії Windows на комп’ютері, а також від типу використовуваного накопичувача, для нього за замовчуванням може бути включено або вимкнено кешування при запису. При увімкнутій опції система не одразу поміщає файли на флешку або карту пам’яті, а використовує оперативну пам’ять як кеш: у цьому випадку з погляду користувача файли можуть бути вже на накопичувачі, хоча насправді це не так.
Іноді, при неправильній роботі функції кешування виникає розглянута в статті проблема: файли самі видаляються після вилучення. У цьому сценарії на іншому комп’ютері той же накопичувач зазвичай працює без жодних проблем.
Спробуйте вимкнути кешування запису для відповідного USB-накопичувача або карти пам’яті:
- Натисніть правою кнопкою миші на накопичувачі в провіднику та виберіть пункт «Властивості».
- Перейдіть на вкладку «Обладнання», знову виберіть проблемний пристрій і натисніть кнопку «Властивості».
- Натисніть кнопку «Змінити параметри».
- Перейдіть на вкладку «Політика» і вивчіть її: залежно від типу накопичувача її вміст може відрізнятися. У разі, якщо у вас відображається лише вибір між «Швидке видалення» та «Оптимальна продуктивність», виберіть «Швидке видалення» і застосуйте настройки.
- Якщо на додаток до перемикання політик видалення є відмітка «Дозволити кешування запису для цього пристрою», вимкніть її та застосуйте настройки.
- Для неснімних пристроїв будуть відображатися лише опції для зміни політики кешування записів — вимкніть дозволи для кешування, якщо проблема виникла з неснімним накопичувачем.
Після застосування налаштувань спробуйте знову записати файли на накопичувач, вимкнути його та перевірити, чи зникли файли при цьому.
Шкідливі програми та приховування файлів на флешці
Якщо після зникнення файлів з накопичувача ви бачите, що співвідношення зайнятого та вільного місця на диску не змінилося, можна припустити, що ваші дані все ще там, але не видні.
З великою ймовірністю ви вже перевіряли наявність прихованих файлів на флешці після їх зникнення, однак, початківці можуть не враховувати деякі нюанси, тому рекомендую ще раз уважно розглянути наступні пункти:
- Увімкнення показу прихованих файлів у Провіднику може бути недостатнім, слід також увімкнути показ системних файлів. Швидкий спосіб — натиснути клавіші Win+R на клавіатурі, ввести control folders у вікно «Виконати» та натиснути Enter, перейти на вкладку «Вид», зняти відмітку «Сховати захищені системні файли» та встановити відмітку «Показувати приховані файли, папки та диски».
- Деякі шкідливі програми, які приховують дані на накопичувачі, виконують не лише приховування, а й переміщують ваші дані в якусь нову папку (часто — з назвою якоїсь системної папки або випадковою назвою) на флешці чи карті пам’яті. При наявності таких папок, зазирніть у них після увімкнення показу прихованих та системних файлів.
- Якщо ви спостерігаєте, що місце на накопичувачі зайнято, але файлів не видно або вам повідомляється про відсутність прав доступу до диска, спробуйте виконати наступні команди в командному рядку, запущеній від імені адміністратора (в команді слід замінити D: на букву вашого диска):
takeown /F D: /R /A icacls D: /T /Inheritance:e /grant Адміністратори:F
Якщо вказані способи допомогли і файли знайдені, настійно рекомендую виконати перевірку комп’ютера на віруси та наявність шкідливих програм такими інструментами, як Kaspersky Virus Removal Tool, Dr.Web CureIt!, AdwCleaner.
Підроблені флешки і карти пам’яті
Проблема пропадаючих файлів — частий супутник накопичувачів, придбаних за ціною, яка в рази нижча, ніж звичайна вартість для накопичувачів того ж об’єму.
Якщо це ваш випадок — великий ризик, що фактичний обсяг нижчий, ніж той, який заявлений, незважаючи на те, що система показує саме той розмір, який ви придбав.
Перевірити фактичний обсяг флешки або карти пам’яті можна за допомогою утиліти H2Testw:
- Скачайте H2Testw з офіційного сайту (сайт німецькою мовою). Будьте уважні: на багатьох сайтах, що видаються в пошуку за ім’ям утиліти, в навантаження до неї встановлюються небажані програми.
- Відформатуйте накопичувач, який ви плануєте тестувати (попередньо скопіювавши потрібні файли з нього).
- Запустіть утиліту і перемкніть мову інтерфейсу на англійську (більшості користувачів вона буде більш зрозуміла).
- Натисніть кнопку «Select target» і вкажіть шлях до диска, який потрібно перевірити.
- Натисніть кнопку «Write +Verify» (якщо з’явиться попередження про відмінності об’ємів, натисніть «Ок»).
Розпочнеться процес запису на весь доступний об’єм накопичувача з подальшою перевіркою записаних даних, це може зайняти тривалий час. В результаті ви побачите звіт.
Якщо в результаті ви побачите повідомлення про помилки (на скріншоті їх немає), а кількість записаних даних (Записано) сильно відрізняється від кількості даних, які вдалося прочитати (Перевірка), з накопичувачем щось не так.
Після проведення тесту накопичувач знову потрібно буде відформатувати, так як інакше він буде заповнений даними, записаними утилітою. В H2Testw ви зможете не лише побачити, чи є ваша флешка підробною (в рази відмінне число даних в лівому та правому стовпцях), але і побачити можливі помилки запису, якщо накопичувач просто віджив своє. Більш докладно на тему і про інші способи: Як дізнатися реальний об’єм флешки і відновити його.
Додаткова інформація
На завершення ще кілька моментів:
- Раніше був розповсюджений варіант проблеми, коли всі файли на флешці перетворювалися на ярлики. Сьогодні це порівняно рідкісний випадок, але теоретично можливий.
- Все описане не стосується випадку, коли файли на флешці були випадково видалені (тут можуть допомогти безкоштовні програми для відновлення даних) або відбувся збій файлової системи через небезпечне вилучення (тут знадобиться: Як виправити диск RAW в Windows).
- Пропадаючі з накопичувача файли можуть бути і ознакою апаратної несправності накопичувача: є сенс перевірити його роботу на інших пристроях і, якщо там спостерігається те ж саме, ймовірність поломки велика. Можна спробувати використовувати спеціальні програми для ремонту флешки або виконати низькорівневе форматування, але результат не гарантований.