Оберіть твердотільний накопичувач SSD для домашнього використання, ви можете зустріти таку характеристику, як використовуваний тип пам’яті, та поставити запитання про те, що краще — MLC чи TLC (також можуть бути інші варіанти позначення типу пам’яті, наприклад V-NAND або 3D NAND). Зовсім нещодавно з’явилися також привабливі за ціною накопичувачі з пам’яттю QLC.
У цьому огляді для початківців користувачів ми детально розглянемо типи флеш-пам’яті, що використовуються в SSD, їх переваги та недоліки, а також те, який варіант може виявитися більш бажаним при покупці твердотільного накопичувача.
Типи флеш-пам’яті, використовуваної в SSD для домашнього використання
У SSD використовується флеш-пам’ять, що представляє собою спеціально організовані осередки пам’яті на базі напівпровідників, які можуть відрізнятися за типом. Загалом флеш-пам’ять, використовувана в SSD, може ділитися на такі типи:
- По принципу читання-запису практично всі доступні на ринку споживчі SSD мають тип NAND.
- По технології зберігання інформації пам’ять ділиться на SLC (Single-level Cell) та MLC (Multi-level Cell). В першому випадку осередок може зберігати один біт інформації, у другому — більше одного біта. Проте в SSD для домашнього використання ви не знайдете пам’ять SLC, тільки MLC.
- TLC також відноситься до типу MLC, але відрізняється тим, що може зберігати 3 біта інформації в осередку пам’яті (замість TLC ви можете зустріти позначення 3-bit MLC або MLC-3).
Що краще — MLC чи TLC
В загальному випадку, пам’ять MLC має переваги над TLC, основні з яких:
- Вища швидкість роботи.
- Триваліший термін служби.
- Менше споживання енергії.
Недолік — вища ціна MLC в порівнянні з TLC.
Однак слід врахувати, що йдеться про «загальний випадок». У реальних пристроях, представлених на продаж, ви можете побачити:
- Рівну швидкість роботи (при рівних параметрах) для SSD з пам’яттю TLC та MLC, підключених по інтерфейсу SATA-3. Деякі накопичувачі на базі пам’яті TLC з інтерфейсом PCI-E NVMe можуть бути швидшими, ніж схожі за ціною накопичувачі з пам’яттю PCI-E MLC.
- Великі гарантійні терміни служби (TBW) для пам’яті TLC одного виробника (або однієї серії накопичувачів) в порівнянні з пам’яттю MLC іншого виробника (або іншої серії SSD).
- Аналогічно з енергоспоживанням — наприклад, накопичувач SATA-3 з пам’яттю TLC може споживати в десять разів менше енергії, ніж накопичувач PCI-E з пам’яттю MLC.
І це не всі параметри: швидкість, термін служби і енергоспоживання також відрізняються залежно від «покоління» накопичувача. Більш нові зазвичай більш досконалі.
Накопичувачі SSD з пам’яттю QLC
З кінця минулого року в продажу з’явилися твердотільні накопичувачі з пам’яттю QLC (quad-level cell, тобто 4 біти в одній комірці пам’яті). Ці диски мають привабливу ціну.
Фінальні продукти мають такі переваги та недоліки в порівнянні з MLC/TLC:
- Менша вартість за гігабайт.
- Вища схильність пам’яті до зношення та теоретична більша ймовірність помилок при записі даних.
- Менша швидкість запису даних.
Говорити про конкретні цифри годі складно, але деякі приклади з уже доступних на продаж накопичувачів можна вивчити: наприклад, якщо взяти приблизно аналогічні накопичувачі M.2 SSD обсягом 512 Гб від Intel на базі пам’яті QLC 3D NAND та TLC 3D NAND, можна побачити такі дані:
- 6-7 тисяч гривень проти 10-11 тисяч гривень. А за вартість 512 Гб TLC можна придбати 1024 Гб QLC.
- Заявлений обсяг записуваних даних (TBW) — 100 Тб проти 288 Тб.
- Швидкість запису/читання — 1000/1500 проти 1625/3230 Мб/с.
З одного боку, недоліки можуть переважити переваги за ціною. З іншого боку, для SATA дисків різниці у швидкості ви не помітите, а приріст швидкості в порівнянні з HDD буде дуже значним. Параметр TBW для QLC SSD на 1024 Гб також може бути 200 Тб.
Пам’ять V-NAND, 3D NAND, 3D TLC тощо
В описах SSD накопичувачів (особливо якщо йдеться про Samsung та Intel) в магазинах та оглядах ви можете зустріти позначення V-NAND, 3D-NAND та аналогічні для типів пам’яті.
Таке позначення вказує на те, що осередки флеш-пам’яті розміщені на чипах в кілька шарів. Це може бути TLC або MLC, проте інформація про це не завжди вказується. Наприклад, для SSD від Samsung ви можете бачити лише V-NAND пам’ять, але не завжди буде вказано, що в лінійці EVO використовується V-NAND TLC, а в лінійці PRO — V-NAND MLC.
Чи краще 3D NAND за рахунок «плоскої» (planar) пам’яті? Вона дешевша в виробництві, і тестування показують, що на сьогоднішній день для пам’яті TLC варіант з многослойним розміщенням, як правило, більш ефективний та надійний. Однак, для пам’яті MLC, включаючи в рамках одного виробника, це може бути не так. Отже, все залежить від конкретного пристрою, вашого бюджету та інших параметрів.
Я б радив Samsung 970 Pro, щонайменше на 1 Тб, як непоганий варіант для домашнього комп’ютера або ноутбука, але зазвичай обираються більш дешеві диски, для яких потрібно ретельно вивчати весь набір характеристик.
Отже, немає чіткої відповіді на запитання, який тип пам’яті є кращим. Безумовно, ємкий SSD з MLC 3D NAND за характеристиками перемагатиме, але лише до тих пір, поки ці характеристики не розглядаються окремо від ціни накопичувача. Враховуючи цю характеристику, для деяких користувачів можуть бути кращими диски QLC, а «золота середина» — пам’ять TLC. І, як би ви не вибрали SSD, рекомендую серйозно ставитися до резервного копіювання важливих даних.