Багато статей, що стосуються вирішення певних проблем у Windows 11/10 або інших версіях ОС, серед інших кроків можуть пропонувати спробувати змінити тип запуску служб. Однак не всі користувачі знають, як саме це зробити. У цій інструкції для початківців детально розглянемо способи зміни типу запуску служби в актуальних версіях Windows, а також про те, що робити, якщо вибір типу запуску не активний.
Способи зміни типу запуску служб
- Служби (services.msc)
- Редактор реєстру
- Командна рядок
Оснастка «Служби»
Основний спосіб зміни типу запуску служби — використати відповідний інструмент налаштування, що передбачений у Windows. Кроки будуть такими:
- Натисніть клавіші Win+R на клавіатурі, або натисніть правою кнопкою миші по кнопці «Пуск» і виберіть пункт «Виконати». Введіть services.msc і натисніть Enter.
- Відкриється список служб Windows. Знайдіть ту з них, тип запуску якої потрібно змінити, і двічі клацніть по ній мишкою або, якщо ви користуєтеся клавіатурою — натисніть Enter.
- Відкриються властивості вибраної служби. Досить змінити значення в полі «Тип запуску» на потрібний вам і застосувати настройки.
Тип запуску буде використаний при наступному перезавантаженні комп’ютера. Однак, в цьому ж вікні після зміни типу запуску ви можете вручну запустити або зупинити службу, в залежності від того, чи потрібна її робота.
При зміні типу запуску цим способом ви можете виявити, що для деяких служб зміна типу запуску недоступна: зазвичай це відбувається для важливих системних служб, відключення яких може призвести до проблем з роботою операційної системи.
Головна рекомендація в цьому випадку — не чіпати таку службу, а досягти бажаного результату іншими методами. Однак, якщо відключення необхідне, ви можете скористатися подальшим способом зміни типу запуску в редакторі реєстру.
Редактор реєстру
Параметри служб, включаючи тип запуску, зберігаються в реєстрі Windows, відповідно, для їх зміни можна використовувати редактор реєстру (рекомендую попередньо створити точку відновлення системи):
- Натисніть клавіші Win+R на клавіатурі, введіть regedit і натисніть Enter.
- Перейдіть до розділу реєстру: HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServices
- Знайдіть підрозділ, відповідний імені потрібної служби (імена служб можна подивитися в їх властивостях у services.msc на вкладці «Загальні») і перейдіть до нього.
- Двічі натисніть на параметр з іменем Start у правій панелі редактора реєстру та встановіть для нього потрібне значення: 2 — Автоматично, 3 — Вручну, 4 — Вимкнено. Є ще два значення: 0 (завантаження) та 1 (система), які не повинні використовуватися для звичайних служб, тільки для служб драйверів. Також ви можете створити параметр DWORD з іменем DelayedAutostart зі значенням 1, якщо хочете використовувати тип запуску служби «Автоматично» з відкладеним запуском.
Застосуйте настройки та перезавантажте комп’ютер.
При зміні параметра Start для деяких служб ви можете отримати повідомлення про помилку «Не вдалося змінити Start. Помилка при запису нового значення параметра». Це говорить про те, що зміна для цієї служби захищена системою (іноді — антивірусом, в тому числі Microsoft Defender з увімкненою функцією «Захист від підробки»).
Можливі дії (за умови, що ви впевнені, що хочете продовжити і розумієте ризики) описані в інструкції «Як стати власником розділу реєстру в Windows», також можна спробувати використовувати редактори «віддаленого» реєстру з LiveCD.
Командна рядок
І ще один метод: зміна типу запуску з допомогою командного рядка. Досить запустити командну рядок від імені адміністратора (саме командну рядок, а не PowerShell), після чого використати команди (перша з них зупиняє службу, якщо вона запущена):
sc stop "ім'я_служби" sc config "ім'я_служби" start=ТИП_ЗАПУСКУ
При цьому доступні такі варіанти типу запуску:
- BOOT — Завантаження
- SYSTEM — Система
- AUTO — Автоматично
- DEMAND — Вручну
- DISABLED — Вимкнена
- DELAYED-AUTO — Автоматично (відкладений запуск)
Ще один варіант команди:
wmic service where name='ім'я_служби' call ChangeStartmode Тип_запуску
Додаткова інформація
Існують також додаткові можливості зміни типу запуску служб і їх відключення:
- Якщо потрібно відключити всі сторонні служби, можна використати вікно конфігурації комп’ютера msconfig, детальніше: Чиста загрузка Windows.
- Зручно відключити непотрібні або увімкнути потрібні служби можна в програмі Autoruns, доступній в Sysinternals Suite або окремо.
- Можна використовувати (але я б не радив прямо рекомендувати) сторонні програми «оптимізації» служб, такі як Easy Service Optimizer.