Як перенести завантажувач Windows на інший диск

Деякі користувачі стикаються з тим, що завантажувач системи розташований на одному диску, зазвичай на диску з даними, а сама система Windows 11 або Windows 10 — на іншому HDD або SSD. У такому випадку, при відключенні диска з даними, система не завантажується. Це можна виправити, і в цій інструкції ми розглянемо, як перенести завантажувач Windows 11 або Windows 10 для UEFI та Legacy систем на інший диск у різних ситуаціях.

Перенесення завантажувача при підключених дисках

Розділ із завантажувачем на іншому диску

Перший варіант — обидва диски підключені, Windows 11/10 завантажується, але завантажувач на неправильному диску. Для перенесення завантажувача можна виконати такі кроки:

  1. Відкрийте «Керування дисками». Це можна зробити, натиснувши клавіші Win + R і ввівши diskmgmt.msc, або клацнувши правою кнопкою миші на кнопці «Пуск» і вибравши пункт «Керування дисками».
  2. Якщо система встановлена в UEFI-режимі, завантажувач знаходиться на розділі FAT32 (зазвичай 100 Мб) на одному з дисків. У такому випадку потрібно створити такий самий розділ на потрібному диску.
  3. На диску, куди потрібно перенести завантажувач, стисніть будь-який том на 100 Мб. Для цього натисніть правою кнопкою миші по розділу і виберіть «Стиснути том». Стиснути том для розділу із завантажувачем
  4. Вкажіть розмір простору, що стискається, рівний 100 Мб. Вказати розмір тома із завантажувачем
  5. На етапі форматування оберіть файлову систему FAT32. Форматувати розділ із завантажувачем у FAT32

Закрийте вікно «Керування дисками». Після створення розділу йому буде призначена буква (наприклад, G:). Ця буква знадобиться в наступній команді.

Виконання команд для перенесення завантажувача

Запустіть командний рядок від імені адміністратора (можна знайти в панелі завдань) і введіть наступну команду, замінивши букву диска розділу для завантажувача на потрібну:

bcdboot C:Windows /s G: /f UEFI

Створення файлів завантаження на іншому диску

Якщо команда буде виконана з помилкою, перезавантажте комп’ютер і спробуйте ще раз.

Додаткові налаштування для Legacy систем

Для Legacy-системи зазвичай достатньо запустити командний рядок від імені адміністратора та ввести команду:

bcdboot C:Windows/s C:

Процес завершено, завантажувач тепер присутній на двох дисках. Можливі подальші дії:

  • Якщо плануєте вимкнути диск, на якому раніше був завантажувач, вимкніть комп’ютер і відключіть його. Завантаження тепер має проходити успішно і без цього диска (однак перший запуск може бути з помилками).
  • Якщо диск не планується відключати, в BIOS налаштуйте завантаження з жорсткого диска або SSD, куди перенесли завантажувач.

Переконайтеся, що завантаження відбулося за допомогою потрібного завантажувача, переглянувши це в управлінні дисками: позначка «Система» має бути біля потрібного розділу. Якщо так, розділ із застарілим завантажувачем можна видалити або форматувати. Перенесення завантажувача на інший диск виконано успішно

Відновлення завантажувача при необхідності

Створений вами EFI-розділ з завантажувачем може мати призначену букву і з’являтися у Провіднику. Ви можете видалити букву (на роботу розділу це не вплине) в Керуванні дисками або за допомогою diskpart в командному рядку.

Якщо потрібно відновити завантажувач на диску, що залишився, ви можете використовувати завантажувальну флешку Windows і можливості запуску командного рядка з неї:

  • Для системи з UEFI, навіть якщо встановлено Windows 10, використовуйте методи з інструкції “Відновлення завантажувача Windows 11”.
  • Для Legacy-завантаження та Windows 10 скористайтеся інструкцією “Як відновити завантажувач Windows 10”.

У підсумку, дії не є складними, і перенести завантажувач на інший диск зможе більшість користувачів. Якщо у вас залишилися питання, залишайте їх у коментарях, і я намагатимусь відповісти.