Деяким людям властиво покладатися на долю та вищі сили. Чому вони стають фаталістами, як живуть і у що вірять такі люди? Про формування характеру та поглядів на життя типового фаталіста розповіли психологи Арлін Кунчич та Андреас Меркер.
Світогляд фаталіста
Раціоналізм і логіка допомагають людям приймати рішення. Але деякі вважають за краще плисти за течією. Таким людям властивий фаталізм.
Хто такий фаталіст?
Це людина, яка вірить у зумовленість буття. Він переконаний у неминучості майбутніх подій (фатум), вважаючи, що вони запрограмовані і виявляються в міру його просування вперед дорогою життя. Фаталіст вірить у передбачення та прикмети, може перекладати відповідальність на інших людей.
Риси світогляду та поведінки фаталіста:
- Бачить у всіх подіях зумовленість і невипадковість.
- Песимістично налаштований, не вірить у себе.
- Не несе відповідальності за власне життя.
- Забобоний, схильний до релігійності, вірить у магію, астрологію та інші передбачувальні системи.
Термін «фаталізм» походить від латинського “fatalis” і означає “певний долею”. Він з’явився в Стародавньому Римі і був пов’язаний з божествами (фатами), які пророкують долю людині в момент її приходу в цей світ. вони використовують у повсякденному мовленні, приказках і приказках. Вирази «така доля» чи «на роду написано» стають частиною їхньої особистості та світосприйняття.
Плюси фаталіста — це вміння підлаштовуватися, менша схильність до депресії. З мінусів можна відзначити звичку відступати у разі непередбачених обставин, наявність помилкової надії на щасливий фінал і надмірну забобонність.
Ознаки та причини проявів фаталізму
У що вірить фаталіст? Фаталіст упевнений, що всі події призначені, зокрема те, чим він займається, чим заробляє на життя. Він заперечує можливість творчості, спонтанності, осяяння та свободи при виборі того чи іншого шляху. Навіть досягнення науки не змусять його визнати особистий вибір.
Завдяки тому, що люди знаходять у реальному житті підтвердження своїм домислам, фаталізм міцно вкорінюється у підсвідомості навіть справжніх логіків та прагматиків. Ось що цьому сприяє:
- Ймовірно, Місяць і Сонце впливають на життя людей (магнітні бурі, місячні цикли).
- Ніхто не зміг спростувати існування вищих сил і вищого розуму, а теорію еволюції Чарльза Дарвіна постійно ставлять під сумнів.
- Незрозумілі збіги обставин, дежавю дозволяють думати, що все у світі відбувається за певним планом. Наполеон Бонапарт, наприклад, вірив, що йому призначено правити світом.
- Релігія — одна з форм фаталізму, а на Землі мільярди людей, які сповідують певну релігію.
Що наводить? до фаталізму? Головною причиною формування такого мислення та світогляду вважають виховання та наявність складних життєвих ситуацій. Людина з ними не справляється і приймає рішення про неминучість того, що відбувається. Дитина, яку надмірно опікувалися в дитинстві, не вміє вирішувати проблеми. Він виростає в інфантильного дорослого, який не хоче брати відповідальність на себе, слухає інших або довіряє долі. все на плечах, він дуже популярний і має свої плюси. Можна виділити конкретні види фаталізму, які яскраво представлені у літературі та кіно.
Які є види фаталізму? Прийнято виділяти три основні види. В основі цих типів певний тип сприйняття життя: Побутовий фаталізм. Найчастіше проявляється у стані агресії, страху та розпачу. Людина шукає причини власних невдач у прикметах та оточуючих.
Більшість світових релігій засновані на фаталізмі сприйняття життя. Він пояснює існування людини як вияв божественної волі, а не його власного вибору. Релігійний фаталізм захищає віруючих від депресії та стресів, вважає Арлін Кунчич, автор книги з самодопомоги «Робочий зошит з тривоги».
Фаталізм – стратегія сприйняття світу, яка властива людині здавна. Кризи сучасного світу, його нестійкість, крихкість породили нову хвилю людей-фаталістів. Фаталізм як світогляд представлений у кіно та літературі:
- «Іліада» Гомера. В античні часи люди вірили, що їхня доля залежить від богів, насамперед від мойр. Це знайшло свій відбиток у класичній епопеї Гомера. В «Ілліаді» Афіна нагадала Зевсу, що Гектор приречений, і ніхто навіть боги не мають права втручатися в долю людей.
- Повість «Фаталіст», яка увійшла до роману Михайла Лермонтова «Герой нашого часу». Автор розкриває характер фаталіста Печоріна та поручика Вулича, їхнє ставлення до життя, смерті та року. Він сліпо вірить у винятковість власної особистості та в особливу «закваску життя», яка грає найважливішу роль у долі.
- Фільм «Не час помирати» описує позицію Джеймса Бонда, який прийняв долю і не залишив острів до моменту його знищення, а також терориста Люцифера Сафіна, готового зруйнувати світ у виконанні вищої волі.
- Фільм «Ефект метелика» оповідає про хлопця, який пережив низку психологічних травм у дитинстві. Ставши дорослим, він виявив, що, перечитуючи свої підліткові щоденники, змінює минуле, позбавляється негативного досвіду. Але це порятунок призводить до нових трагедій у теперішньому.
- Трилер «Знамення» розповідає про те, як астрофізик Джон Кестлер розшифрував історію майбутнього, яку учениця початкової школи записала у формі цифр ще 1959 року та залишила у капсулі часу. Виявилося, що в цьому шифрі були дати найбільших техногенних катастроф останніх 50 років. li>
Щоб у світі було менше фаталістів, батьки повинні прищеплювати дітям проактивність та віру в себе.
Фаталіст — це людина, яка приймає слабку позицію перед долею і Бога. Щоб вона не зруйнувала життя, необхідно зміцнювати віру у власні сили, спираючись на глибоке розуміння своєї особистості.