Default Boot Device Missing or Boot Failed – як виправити?

Власники комп’ютерів або ноутбуків Lenovo та Acer можуть зіткнутися з помилкою «Відсутнє звичайне завантажувальне пристрій або завантаження невдале» під час ввімкнення ноутбука. У таких випадках завантаження операційної системи або з флешки не відбувається. У цій інструкції детально описані можливі причини помилки та дії, які можна вжити, якщо ви з нею зіткнулися.

Відсутнє звичайне завантажувальне пристрій або завантаження невдале — що робити?

Швидкі способи вирішення проблеми

Помилка: Відсутнє звичайне завантажувальне пристрій або завантаження невдале. Вставте відновлювальне середовище і натисніть будь-яку клавішу.

Помилка свідчить про те, що не вдалося виконати завантаження з пристрою (диска), обраного в якості звичайного завантажувального пристрою. Попри те, що повний текст повідомлення помилки «Відсутнє звичайне завантажувальне пристрій або завантаження невдале. Вставте відновлювальне середовище і натисніть будь-яку клавішу» пропонує користувачеві використати окремий завантажувальний накопичувач для відновлення, це не завжди необхідно.

У деяких випадках помилка не свідчить про серйозні проблеми, і якщо ви знаєте, що система встановлена на вашому ноутбуці, заміни обладнання не проводилось, несправності немає і потрібно завантажити встановлену Windows, ви можете спробувати такі прості способи:

  • На екрані з помилкою вимкніть ваш ноутбук довгим утримуванням кнопки живлення, відключіть усі флешки, зовнішні диски, картки пам’яті та пристрої, підключені через USB, і знову ввімкніть пристрій — можливо, цього разу він запуститься.
  • Якщо помилка виникає щоразу після завершення роботи Windows, а після перезавантаження або вимкнення (довгим утримуванням кнопки живлення) і другого ввімкнення все знову працює, спробуйте вимкнути швидке завантаження в Windows — це може вирішити проблему.

Вибір пристрою та режиму завантаження

Проблема може виникнути через неправильно обране завантажувальне пристрій або режим завантаження, що може статися:

  • Після скидання налаштувань BIOS/UEFI.
  • Після зміни конфігурації дисків ноутбука (встановлення нових накопичувачів або відключення старих).
  • При спробі завантажити з флешки для UEFI- завантаження, коли в BIOS обрано режим завантаження лише Legacy.

Змінити параметри завантаження можна в BIOS/UEFI вашого пристрою. На ноутбуках Acer і Lenovo це можна зробити наступним чином:

  1. С одразу після початку ввімкнення ноутбука багаторазово натискайте клавішу F2, поки не відкриються налаштування BIOS/UEFI. Якщо з F2 не вийшло, спробуйте повторити, але натискаючи Fn+F2 (Fn утримуйте, F2 натискайте).
  2. За допомогою стрілки «вправо» перейдіть на вкладку «Boot», де ви побачите інформацію про режим завантаження (UEFI або Legacy) та пріоритет завантажувальних пристроїв.

Інтерфейс може незначно відрізнятися залежно від конкретної моделі ноутбука або комп’ютера, але логіка дій одна: встановити HDD або SSD з системою на перше місце в порядку завантаження, а при наявності пункту «Windows Boot Manager» краще встановити його першим, а вже потім — локальні диски. Переміщення вибраного елемента завантаження виконується клавішами F5 і F6, а для збереження змін потрібно натиснути F10 та підтвердити їх збереження.

Порядок і режим завантаження на ноутбуці Lenovo

Якщо правильне завантажувальне пристрій вже вибране, спробуйте переключити режим завантаження — Boot Mode з UEFI на Legacy або навпаки (також пункт може називатися UEFI Boot зі значеннями Enabled — увімкнено або Disabled — вимкнено), зберегти налаштування та виконати перезавантаження.

Порядок і режим завантаження на ноутбуці Acer

При наявності опції для вимкнення Secure Boot (може знаходитись на вкладці Security) спробуйте також вимкнути її.

Якщо потрібно виконати завантаження з флешки, а в BIOS присутній пункт «External Device Boot», переключіть його в Enabled, а потім установіть External Device першим у порядку завантаження.

У ситуації, якщо на вашому пристрої немає встановленої ОС і ви пробуєте завантажитися з завантажувальної флешки, отримуючи повідомлення про цю помилку, причина найчастіше полягає в неправильно обраному режимі завантаження. Рішення: змінити його в BIOS або пересоздати флешку під інший режим.

Пошкоджений завантажувач або файлової системи на диску

Наступний можливий варіант, якщо на ноутбуці була встановлена Windows і все до недавнього часу працювало — пошкодження файлової системи або завантажувача на диску. Рекомендую враховувати такі нюанси:

  • Якщо раніше на комп’ютері було більше одного диска і один ви відключили, може виявитися, що завантажувач був саме на відключеному диску (хоча сама система — на залишеному диску).
  • У цій ситуації для UEFI завантаження використовуйте останній спосіб з подальших інструкцій про відновлення завантажувача Windows 11.
  • Якщо при виконанні відновлення завантажувача ви побачите, що якийсь з розділів диска має файлову систему RAW, запустіть перевірку диска за допомогою команди chkdsk C: /f.

У ситуації, коли помилка «Відсутнє звичайне завантажувальне пристрій або завантаження невдале» з’явилася після конвертації диска з MBR на GPT, причина також в завантажувачі і режимі завантаження: для GPT-диска потрібен розділ з EFI-завантажувачем та обраний режим завантаження UEFI в BIOS.

Диск не видно на вкладці Boot у BIOS/UEFI

Якщо ви не бачите потрібного диска, доступного для вибору в порядку завантаження, це може свідчити про одне з:

  • Включено режим завантаження UEFI, але на диску немає завантажувача для UEFI.
  • Установлено несумісний диск.
  • Є проблема з підключенням диска або його працездатністю.

У залежності від конкретної ситуації появи помилки ваші дії можуть бути різними: від вимкнення UEFI Boot (переключення в Legacy) до відключення і повторного підключення або заміни диска.

Додаткова інформація

На завершення ще кілька моментів, які можуть стати у нагоді в процесі вирішення цієї проблеми:

  • Якщо є підстави вважати, що причина проблеми — несправний жорсткий диск або SSD, його можна підключити в якості другого диска до окремого працюючого комп’ютера і виконати його перевірку на ньому з працюючої системи.
  • Існують відомості, що в деяких випадках причиною помилки став неправильно працюючий оптибейс (для заміни оптичного приводу на HDD або SSD), що призводило до нездатності читання, в тому числі й внутрішнього накопичувача ноутбука.
  • У крайньому випадку, якщо інші варіанти вирішення не допомагають, ви можете створити завантажувальну установчу флешку з операційною системою на іншому комп’ютері та встановити систему заново на ПК або ноутбук з помилкою — це має вирішити проблему, за умови, що HDD або SSD на ньому справний.

Задайте додаткові питання, опишіть конкретну ситуацію в вашому випадку або запропонуйте додаткові підходи до вирішення проблеми в коментарях нижче.